Zákerné ochorenie koronavírus v týchto dňoch atakuje doslova celý svet, pričom najhoršia situácia je aktuálne v Taliansku, Španielsku a USA. Ako však pre televíziu JOJ uviedol vo vysielaní lekár František Bajánek, vo Švédsku, kde momentálne pôsobí, sú následky pandémie absolútne katastrofálne.

V dôsledku koronavírusu pristúpila vláda Slovenskej republiky k zásadným rozhodnutiam a okrem prerušenia vyučovania do odvolania zatvorila i množstvo verejných podnikov a obchodov. Kým na našom území je momentálne 450 nakazených pacientov a 11 292 vzoriek bolo vyhodnotených negatívne, vo svete sa bijú s omnoho vyššími číslami. Globálne je aktuálne nakazených už takmer milión ľudí, pričom v dôsledku koronavírusu skonalo už 50 000 obetí.

Zdá sa, že v Európe sa rýchlosť rozširovania nákazy o čosi spomalila, avšak v USA, kde je momentálne vyše 220 000 infikvaných, sa, žiaľ, zrýchlila závratným tempom. Jednou z krajín, ktorá stále odmieta prijať radikálnejšie opatrenia, je pritom Švédsko, kde odborníci hovoria o zdravotníckom experimente vytvorenia kolektívnej imunity. Robia tak napriek skutočnosti, že v krajine je takmer 5 500 nakazených a 282 obetí koronavírusu.

Ako uviedol pre Noviny Špeciál televízie JOJ František Bajánek, slovenský lekár pôsobiaci vo Švédsku, zdravotníci kroky vlády ostro kritizujú, pričom situácia je mimoriadne vážna. V telefonickom príspevku potvrdil, že doktori dostali nariadenie o odpájaní od prístrojov nielen starých, ale aj mladých pacientov, ktorí sú chorí. Predmetné sa týka aj detí, pričom špecialista považuje predmetné za psychicky mimoriadne náročné. Ako priznal, celý proces je nielen pre rodiny, ale aj doktorov hrozivý, nakoľko musia konať rýchlo a bez ohľadu na vek.

Odpájať pacientov od prístrojov je pre mňa to najhoršie, čo som zažil za 20 rokov. Pre nás pre personál je to čosi, to je.. Ja to neviem opísať slovami, proste to je niečo neopísateľné, jednoducho… Ale ten pocit, proste to robiť, je strašný,” uviedol František Bajánek. Ako tiež ozrejmil, testovať zdravotníkov vo Švédsku je doslova zakázané, až kým nie sú lekár či sestrička dovezení na ARO.

“Zdravotnícky personál sa proste netestuje. Dva dni potom, ako ti odoznejú symptómy, musíš prísť naspäť do roboty,” hovorí, pričom dodáva, že len za týždeň majú 13 chorých zdravotných sestier a nemá kto robiť. “Ja som z toho úplne proste psychicky rozhádzaný. Plus to odpájanie tých pacientov. Toto je psychicky čosi strašné,” dodáva zdrvený muž.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TV JOJ