Meno Wayne Gretzky azda poznajú aj úplní hokejoví laici. Tento kanadský fenomén vytvoril dsiatky rekordov NHL, ktoré už asi nebudú nikdy prekonané. Aj preto sa o ňom často hovorí ako o najlepšom hokejistovi všetkých čias. Bol ním ale naozaj?

Asi tak, ako v prípade Pelého vo futbale alebo trebárs Michaela Schumachera v F1 možno o tom trošku diskutovať. Je veľmi ťažké porovnávať športovcov, ktorých od seba delia dekády. Gretzky bol hneď or roku 1980, keď mal iba osemnásť rokov, hviezdou NHL.

V prvej sezóne skončil v produktivite profiligy druhý, od ďalšej sezóny suverénne kraľoval. Neraz bol jeho náskok skutočne taký neuveriteľný, až sa zdá, že tie štatistiky sú falošné. Každopádne, v štatistikách z 80tych rokoch rozhodne nemožno ale obviňovať vedenie súťaže, že by nejako klamalo. To už rozhodne nebol “pravek” ako trebárs nejasné futbalové štatistiky niektorých hráčov pomedzme z 30tych rokov.

Ale je tu otázka. Bol skutočne Gretzky až taký fantastický alebo je tu nejaký háčik? Odpoveď na túto otázku má vlastne dve pravdy. Áno i nie.

→ Pozrite sa spoločne s nami na to, aký fakt sa výrazne prehliada!