Ukrajinský prezident, pochopiteľne, niektoľkokrát jasne vyjadril svoj názor na možnú účasť športovcov z Ruska a Bieloruska na LOH 2024, ktoré sa budú konať v dňoch od 26. júla  do 11. augusta.

Avšak on ani zástancovia neúčasti Rusov na olympiáde po definitívnm verdikte asi nadšení nie sú. Športovci pod niekoľkými podmienkami na podujatí štartovať môžu. Isté však je, že oproti poslednej olympiáde ich tam bude len hŕstka.

Je prakticky isté, že v žiadnom z kolektívnych športov sa nezúčastnia, keďže ostatné dva roky neštartovali Rusi ani Bielorusi na žiadnych majstrostvách sveta či Európy v športoch, akými sú basketbal, futbal, hádzaná a podobne, pričom kvalifikáciou na tieto kolektívne športy je zvyčajne práve úspech na predošlých šampionátoch.

Podľa verdiktu MOV pod piatimi kruhmi v Paríži môžu štartovať iba jednotlivci, ktorí splnia nominačné kritéria, nepodporujú ruskú agresiu na Ukrajine a nemajú väzby na silové zložky v krajine, vojenské či policajné.

Na LOH budú športovci z oboch krajín súťažiť bez národnej vlajky, hymny a nebudú v národných farbách. Budú vystupovať pod tzv. olympijskou vlajkou. V túto chvíľu má účasť istú osem Rusov a traja Bielorusi. Nepochybne však pribudnú ešte desiatky športovcov z týchto krajín.

Zdroj: Olympics.com | Foto: Pixabay