Toto by asi nechcel zažiť nik, no ako informoval český web iRozhlas.cz, mnohé ženy čelia novému druhu šikany, ktorá môže mať výrazný dopad na ich duševné zdravie, no aj na zamestnanie či život celkovo. O čo sa jedná?

2POKRAČOVANIE

Každopádne, v prípade obyčajných žien to môže mať skutočne nežiadúce účinky. Obzvlášť, ak ich niekto dokonca začne falošnou fotkou vydierať. Či už chce dotyčný túto fotku rozposlať po známych dotyčnej alebo dokonca jej nadriadeným alebo povedzme riaditeľovi školy, na ktorej daná žena môže pracovať. Tá by mohla byť dokonca zo zamestnania prepustená z dôvodu “morálnych hodnôt”. Takáto fotka by sa mohla dostať aj medzi jej žiakov.

Obete deepfake fotografií, ktoré niekto vytvoril bez ich vedomia však v súčasnom českom či slovenskom právnom systéme, stoja v ťažkej pozícii. Vzhľadom na to, že ide stále o pomerne nový fenomén, štátne orgány často nevedia ako k nim pristupovať a legislatíva ich výslovne nerieši.

„Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že šírenie zmanipulovaného materiálu je možné kvalifikovať ako trestný čin poškodenia cudzích práv,“ myslí si právnička Barešová. „Ten je často splnený samotnou podstatou deepfake, ktorá spočíva v tom, že sa tvorca snažil vyvolať dojem, že ide o skutočný materiál. Do úvahy tiež pripadá trestný čin ohovárania, prípadne je možné využiť aj civilné žaloby. Súčasná právna úprava ale rozhodne neposkytuje rýchle a efektívne riešenie situácie,“ potvrdzuje. V niektorých krajinách už takéto kybernetické útoky majú kategorizované a je možné rýchlejšie jednanie zo strany zákonodarcov.

Netreba ani dodávať, že prípadné rozšírenie takejto falošnej fotky môže viesť k tragédii. Zatiaľ, čo žena aj v prípade, keby sa jej fotka dostala k jej okoliu, môže ostať nad vecou (partner môže ľahko poznať, že to telo nie je jej, zatiaľ čo známym či rodinným príslušníkom to dokáže s úsmevom a nadhľadom vysvetliť), iná môže prísť doslova o všetko, pretože jej najbližší nemusia mať pre to pochopenie, čo nemusí uniesť.

Zdroj: iRozhlas | Foto: Pixabay

Ďalšie