Skúmať sa dá skutočne prakticky čokoľvek. Dnešná veda ide v mnohých aspektoch míľovými krokmi vpred a to, čo pred pár rokmi bolo sci-fi, dnes je realitou. A hľadanie pravdy neraz zavedie vedcov skutočne aj tam, kde by to málokto očakával.

Pandémia koronavíru sa stala prvou skutočne masovou celosvetovou epidémiou 21. storočia, hoci mnohí sú v tomto ohľade skeptickí. Nečudo, veď namiesto počúvania skutočných slov odborníkov ľudia počúvali politikov, ktorí interpretovali často aj nesprávne tvrdenia a následne sa už začali vlny odporu, hoci takmer nikto vlastne nevedel a možno dodnes nevie, aká je úplná pravda.

Avšak v minulosti tu boli iné epidémie, ktoré z hľadiska percenta mŕtvych výrazne prekonali koronavírus. Azda najhoršou pandémiou bola podľa historikov tzv. čierna smrť, ktorá v polovici 14. storočia mala zabiť až 50 miliónov ľudí v Európe, čo bolo skutočne veľké percento jej vtedajšej populácie. Odhady hovoria aj o viac ako tretine populácie, čo je skutočne šialene vysoká hodnota.

Vedci v odbornom časopise PLoS Biology spochybňujú, že za prenos baktérie Yersinia pestis, ktorá mala byť tým masovým vrahom, mohli potkany. Podľa nich práve parazity sú omnoho úspešnejšie v prenose patogénu spôsobujúceho tzv. bubonický mor. Podľa nich týmto parazitom, ktorý bol hlavným prenášačom, boli ľudské vši.

„Zistili sme, že telesné vši sú v prenose Yersinia pestis lepšie, než sa kedysi predpokladalo. Vši majú jedinečné prídavné slinné žľazy, známe ako Pawlowského žľazy, ktoré môžu byť infikované Yersinia pestis a vylučovať morové bacily do úst hmyzu pred saním krvi,” uviedol pre denník Daily Star doktor David Bland z Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby v USA.

A keďže s hygienou to v tom čase bolo veľmi biedne, nemožno sa čudovať, že takmer neviditeľné vši teda mohli byť skutočne vrahom.

Zdroj: Daily Mail | Foto: Depositphotos