Pandémia koronavírusu a stále narastajúca inflácia výrazne zasiahli takmer každú slovenskú domácnosť. Okrem zdražovania energií došlo aj k navýšeniu cien väčšiny potravín. Akoby toho už nebolo dosť, vodiči si čoskoro budú musieť priplatiť aj za diaľničnú známku.

Vláda v stredu (14. decembra) schválila návrh z dielne Ministerstva dopravy a výstavby SR. Následkom bude zvýšenie cien všetkých typov diaľničných známok. Pri 365-dňových diaľničných známkach tak vodiči namiesto 50 eur musia zaplatiť 60 eur.

Od januára budúceho roka dôjde aj k navýšeniu diaľničnej známky s 30-dňovou platnosťou. Po novom bude stáť 17 eur, kým 10-dňová známka zdražie o dve eurá, čiže stáť bude 12 eur. „Treba si uvedomiť, že cena diaľničných známok sa naposledy zvyšovala v roku 2011, odvtedy majú motoristi k dispozícii dokopy 300 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest,“ vysvetlil minister dopravy Andrej Doležal na tlačovej besede.

Podľa návrhu rezortu dopravy pôjdu peniaze navyše priamo Národnej diaľničnej spoločnosti, aby mohla viac financií investovať do opráv a údržby rýchlostných ciest, diaľnic a mostov v jej správe. Výška výnosu z predaja diaľničných známok sa odhaduje na viac ako 17 miliónov eur bez DPH v rokoch 2023 až 2026.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TV Markíza | Foto: FB/Andrej Doležal – minister dopravy a výstavby SR, Unsplash