Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo prísť s návrhom novely zákona o zdravotnej starostlivosti v súvislosti s fungovaním Záchrannej zdravotnej služby. Slováci totiž volajú na tiesňovú linku čoraz viac, i keď sa nenachádzajú v ohrození života.

Rezort zdravotníctva chce upraviť definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Záchranná zdravotná služba totiž uskutočňuje viac ako 60 % výjazdov u pacientov, ktorí nielenže nie sú v ohrození života, ale pokojne by mohli byť ošetrení či liečení pri návšteve všeobecného lekára.

Narastajúci počet menej dôležitých telefonátov na tiesňovú linku môže spôsobiť nedostupnosť pre opodstatnené zásahy, kedy ide o život, nehovoriac o finančných nákladoch. Do pripomienkového konania sa môže zapojiť aj verejnosť, a to zasielaním podnetov do 15. februára na adresu ministerstva.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň apeluje na ľudí, aby zavolali na telefónnu linku 155 alebo 112 v prípade, ak človek v ich blízkosti skolabuje, trpí dýchavičnosťou, zrýchli sa mu tep, zhorší sa mu vedomie, trpí dezorientáciou, zmenou správania alebo u neho pretrvávajú horúčky nad 38°C viac ako 5 dní.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/ZZS Bratislava, YT/HNtelevízia