Na Rusko boli od jeho vstupu na Ukrajinu v rámci “špeciálnej operácie” vo februári 2022 mnohé sankcie zo strany západných krajín. Tie verili, že najväčšiu krajinu sveta to položí na lopatky, prípadne minimálne oslabí do takej miery, že prestane bojovať.

Zdá sa, že viera Bruselu je ale len zbožným prianím. Ako to? Podľa analýz Medzinárodného menového fondu totižto v roku 2023 rástla ruská ekonomika rýchlejšie než v západnyćh krajinách a rovnaký trend má pokračovať aj v tomto.

„Ekonomika Ruskej federácie pre tento rok porastie o 3,2 percenta, čím prekoná všetky vyspelé ekonomiky sveta, vrátane USA,” mal uviesť MMF pre Bussines Insider. V roku 2025 by mohol klesnúť na plus 1,8 percenta, píše.

Samozrejme, Rusko čiastočne pociťuje po ekonomickej stránke západné sankcie, no zdá sa, že jeho položenie na lopatky nie je celkom reálne. Posilnilo totižto svoj vzťah a export nielen ropy a zemného plynu do Číny a Indie, čo sú extrémne silné ekonomiky a zároveň dva najľudnatejšie štáty sveta, v ktorých žije viac ako tretina obyvateľov sveta.

AKTUÁLNE: Čína už nie je najľudnatejšia, alarmujúce je TOTO!

Zdroj: Business Insider | Foto: YT/PBS NewsHour