Začiatkom minulého roka bola schválená novela zákona o hazardných hrách, ktorá priniesla mnohé zmeny v tejto oblasti. Väčšina týchto zmien smeruje k zvýšenej ochrane spotrebiteľov, vďaka čomu je ich možné považovať za prospešné. Mali však všetky pozitívny vplyv? To je otázne…
Zníženie počtu herní a rôzne obmedzenia
Jedným z cieľom novely zákona o hazardných hrách bolo odstránenie hazardu z krčiem, pohostinstiev a ďalších prevádzok, v ktorých sme boli zvyknutí na blikajúce svetlá automatov. Hazardné hry by mali byť sústredené v zákonom stanovených herniach, čo je rozhodne pozitívne. Hazard bude dostupný, no nebude ľudí lákať „na každom rohu“.
Ako by to malo byť dosiahnuté? Zmien bolo mnoho, no uvediem ich aspoň zopár:
- Minimálny počet zariadení v jednej herni sa zvýšil z 5 na 12. Malým herniam sa nemusí tak vysoký počet automatov a iných zariadení oplatiť, kvôli čomu možno niektoré z nich zaniknú.
- Herne už nemôžu byť označované reklamou, ktorá by nabádala k hraniu.
- Herne sa po novom nemôžu nachádzať v blízkosti určitých zariadení, ako napríklad škôl či zariadeniach sociálnych služieb pre deti a mládež.
Register vylúčených osôb
Ďalšou veľmi dobrou zmenou je tzv. register vylúčených osôb. Ten by mal obsahovať ľudí, ktorí by nemali hrať hazardné hry, ako napríklad:
- študentov,
- ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi,
- ľudí, ktorí sami požiadali o zapísanie do registra,
- ľudí, ktorí mali problémy s patologickým hráčstvom.
Otázne ostáva iba to, ako bude táto zmena fungovať v praxi. Každá herňa by mala byť technicky vybavená na to, aby mala prístup do tohto registra a mohla skontrolovať, či sa daný hráč v ňom nachádza alebo nie. Budú však herne naozaj kontrolovať identitu hráčov a overovať ich prítomnosť v registri? To ukáže iba budúcnosť. Register by mal byť plne funkčný od 1. januára 2019.
Zničenie konkurencie v oblasti online hazardu
V oblasti online hazardu nemala (aspoň zatiaľ) novela tak dobrý dopad. Subjekty bez licencie, ktoré neplatia na Slovensku dane, by nemali slovenským hráčom poskytovať svoje služby.
V dôsledku toho začali byť blokované webové stránky mnohých zahraničných spoločností, ktoré sú dôveryhodné a poskytujú kvalitné služby, no podmienky získania slovenskej licencie sú pre ne príliš náročné alebo jednoducho nevýhodné. Samozrejme, spoločne s nimi boli zablokované aj menej dôveryhodné stránky.
Tento zoznam online kasín, ktoré môžu poskytovať svoje služby Slovákom, hovorí za všetko. Je na ňom totiž iba štátny Tipos. Myslíte si, že je to pre trh dobré?
Áno, hazard je veľmi citlivou témou, no nedostatok konkurencie má takmer vždy negatívny vplyv na spotrebiteľov, teda v tomto prípade na hazardných hráčov na Slovensku. Je možné, že sa na tento zoznam v budúcnosti dostanú aj ďalšie spoločnosti a ich webové stránky, no súčasná situácia rozhodne nie je kvôli nedostatku konkurencie v oblasti online hazardu ideálna.
Foto: pixabay.com