Anglická skratka “near-death experiences”, skrátene NDE, je súhrnným označením pre zážitky, ktoré mali zažiť stovky ľudí, ktorí sa ocitli na hrane života a smrti (trebárs behom vážnej operácie, po autunehode, proste v prípadoch, keď už boli takmer mŕtvi, no napokon prežili a vrátili sa do “bežného” života.

 

6.

Odhady naznačujú, že 10 % až 20 % ľudí, ktorí boli klinicky oživení po takmer smrteľnom incidente, hlásilo NDE, hoci presné údaje sa môžu líšiť.

7.

Spoločným aspektom mnohých, ktorí zažili NDE je „prehliadka života“, kde jednotlivci cítia, že sa vracajú k významným momentom zo svojich životov, často sprevádzaných silným emocionálnym spojením s týmito spomienkami.Obrazne povedané, prehrá sa im obraz ich života.

8.

Ľudia, ktorí zažili NDE, často neskôr začnú hlásiť významné zmeny osobnosti, ako je zvýšený súcit, empatia a znížený záujem o materiálne vlastníctvo.

9.

Zatiaľ čo mnohí ľudia veria v NDE ako v niečo reálne, čo sa naozaj odohráva, niektorí vedci tvrdia, že NDE možno vysvetliť neurologickými a psychologickými faktormi, vrátane halucinácií, chémie mozgu a reakcie mozgu na traumu. Odborne je tento fenomén nazvaný ako vedecký skepticizmus.

10.

Existuje množstvo dobre zdokumentovaných prípadov NDE, vrátane tých, ktoré sú zdieľané v knihách ako “Život po živote” od Dr. Raymonda Moodyho, ktoré pomohli spopularizovať túto tému a viedli k ďalšiemu výskumu v tejto oblasti.

Tieto fakty ilustrujú fascinujúcu a často záhadnú povahu zážitkov na prahu smrti, čo je téma, ktorá stále priťahuje vedcov, výskumníkov a jednotlivcov. Každopádne, jedno je takmer isté – kým to niekto nezažije, ťažko tomu dokáže uveriť.

Zdroj: Dreamdictionary | Foto: Depositphotos