Konflikt na Ukrajine neutícha a ostreľovanie prebiehalo ako v Kyjeve, tak aj v časti prístavného mesta Odesa. Rusko sa medzičasom vyjadrilo, že ak sa Bosna a Hercegovina pridá k EÚ a NATO, čaká ju v prípade “ohrozenia Ruska” rovnaký scenár ako na Ukrajine.
Podľa dostupných informácií zahraničných médií a agentúr má údajne ruská armáda zbrane a jedlo na približne tri dni a západ tak čaká, aký krok ruský prezident Putin podnikne. Čína sa na pomoc Rusku nechystá z dôvodu ochrany svojich obchodných záujmov v Európe a Amerike.
Inou kapitolou je však Bielorusko, ktoré poskytlo ruskej armáde svoje južné hranice, odkiaľ vstúpili na Ukrajinu a odkiaľ pristávajú aj výstrely či rakety. Lukaschenko zároveň poslal k Brestu aj časť svojej armády, ktorá však zatiaľ nevstúpila na územie Ukrajiny. Bielorusko navyše tiež dostalo, hoci v menšej miere, sankcie od západu. Jeden zo scenárov však hovorí, že Kremeľ by mohol na Bielorusko tlačiť a žiadať vojenské posily na Ukrajine.
Existuje ale reálna šanca, že časť bieloruskej armády by nebola ochotná ísť do boja a odoprela by prezidentovi poslušnosť. Rovnako bieloruská opozícia vyzýva k neposlušnosti a niekoľko stoviek Bielorusov išlo bojovať za Ukrajinu. Prezident Lukaschenko sa v nedávnom rozhovore vyjadril tak, že je dosť rozumný na to, aby sa do konfliktu nedal vtiahnuť. Jedným dychom ale odvetil, že na bieloruské územie dopadli viaceré strely a rakety a v prípade eskalujúceho ohrozenia by musel na Ukrajinu reagovať. Kyjev tieto informácie označuje za falošné, pričom útoky prichádzali podľa ich slov od ruských vojsk z Ukrajiny, ktoré sa takto snažia provokáciou zatiahnuť Bielorusko do vojny.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<
Zdroj │ Foto: YT/АТН: новости Беларуси и мира, news.com.au