V uplynulých hodinách potvrdilo ministerstvo zdravotníctva na našom území 11 úmrtí na pandemické ochorenie koronavírus. Kým v piatok (16. októbra) bolo celkovo otestovaných 11 904 Slovákov, pozitívne vyhodnotených bolo 1 968 z nich. Ako sa však zdá, v najbližších dvoch týždňoch k nim pribudne ďalšia masa pacientov!

Koronavírus na Slovensku neutícha, naopak, počty pozitívne nakazených i zosnulých každým dňom narastajú. K celkovej situácii sa len pred okamihom vyjadril premiér Igor Matovič, ktorý občanom oznámil, že už o pár dní sa v krajine začne celoplošné testovanie. Počas tlačovej konferencie uviedol, že po nákupe adekvátneho množstva testov prebehne po celom Slovensku v 6 000 volebných okrskoch, pričom besedu zakončil príhovorom k všetkým voličom.

Chcem vás veľmi pekne poprosiť, aj keď ma nemáte radi…,” začal záver svojho vyjadrenia premiér. “Toto nie je o Matovičovi, toto bude o spôsobe, akým si Slovensko môžme zobrať hrobárovi z lopaty. My sa naozaj nachádzame v situácii, keď si pozriete vývoj v Českej republike a u nás, my ideme ako cez kopirák, len o dva týždne posunutí. Ja nechcem zažiť situáciu, že budeme stavať poľné nemocnice, že budeme rozhodovať na základe toho, kto má koľko rokov, kto je ako chorý, že či mu ešte poskytneme zdravotnú starostlivosť, či to ešte vlastne zmysel má alebo nemá. Mimoriadne ma mrzí spochybňovanie opatrení, ktoré sme prijali od tohto týždňa koaličným partnerom a o to viac považujem túto cestu celoplošného pretestovania, masívneho celoplošného pretestovania za jedinú možnú, ako doslova ujsť hrobárovi z lopaty,” pokračoval Matovič, ktorý následne prvýkrát obrazne pripustil odchod z funkcie!

“Pre mňa je to otázka naozaj až presvedčenia a ak by to malo dopadnúť o tom, že teraz tu niekto povie, že: ‘Nie, nie, nie, toto my nezvládneme a do toho nepôjdeme,’ lebo budeme pochybovať, že či nám budú chcieť zdravotné sestry alebo lekári pomôcť, že či tam vlastne prídu nám robiť tie výtery a podobne a iba kvôli tomu to budeme hejtovať a okydávať a spochybňovať, tak ja už inú cestu nevidím a naozaj sa rozlúčim,” povedal roztraseným hlasom, pričom tlačovú besedu zakončil povzbudzujúcou výzvou pre občanov.

“Toto je cesta, ako môžme zvrátiť vývoj nákazy a keď to vzorovo zvládneme, tak môžeme byť vzorom nielen pre Európu, ale pre celý svet. A doslova dnes, keď aj iné krajiny v Európe horia a prudko im pribúda počet pozitívnych testov, tak vzhliadajú k Slovensku, že ako touto skúškou prejdeme a ako tá klinická skúška na Slovensku, aké bude mať výsledky. Akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, keď na ten test prídeme, akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, lebo nám poskytne pravdivý obraz a veľmi rýchle karantenizovanie tých ľudí, ktorí sú nositeľmi vírusu. Je to obrovská výhoda, ktorú sa patrí využiť a ja verím, že nasledujúce necelé dva týždne využijeme na to, aby sme celý projekt pripravili,” dokončil premiér a dodal, že bližšie informácie poskytne v nedeľu (18. októbra) po mimoriadnom zasadnutí vlády po 14. hodine.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

https://streamable.com/wnauvg

Zdroj: TK | Foto: FB/I.M. | Video: streamable.com