Je dobre známe, že v minulosti boli ľudia nižší než v súčasnosti, za čo môžu viaceré faktory. Avšak i dnes je 2-metrový chlap výrazne nadpriemerne vysoký a v okolí neprehliadnuteľní. Ak nepočítame basketbal či volejbal, ťažko v jednej miestnosti uvidíme naraz viac ako jedného takéhoto dlháňa, nehovoriac o žene.

Trebárs Zdeno Chára je s jeho 205-206 centimetrami najvyšším hokejistom, ktorý hral NHL, najvyšším hráčom v basketbalovej NBA bol sudánsky basketbalista Manute Bol, ktorý meral 231 centrimetrov.

Najvyšší oficiaĺne zdokumentovaný človek histórie meral ohromných 272 centrimetrov, bol ním Robert Wadlow (1918-1940). Ten vinou rastovej vady aj v čase svojej smrti (mal len 22 rokov) neustále rástol a lekári boli presvedčení, že by to stále nebola jeho finálna výška, pretože aj v posledných mesiacoch života sa jeho výška zvyšovala.

V našich končinách je najvyšším mužom český obor Josef Drásal s 241 centimetrami. O to pozoruhodnejšíe je, že žil ešte v 19. storočí a v tej dobe bol možno najvyšším človek sveta. Žil v rokoch 1841-1886, detstvo a mladosť prežil v obci Chromeč (dnes okres Šumperk, Olomoucký kraj).

Podľa dostupných informácií o jeho živote Drásal dosiahol úctyhodnú výšku 241 centimetrov a s váhou 186 kg sa stal senzáciou v celej Európe. Drásal dokázal svoj odlišný vzhľad, kvôli ktorému mal mnoho komplexov, premeniť na svoju devízu. Spojil sa so svojím impresáriom Janochom, holešovským hostinským, a stal sa živou atrakciou.

→ POKRAČOVANIE ČLÁNKU + DÔKAZ JEHO “EXISTENCIE”