Je dobre známe, že v minulosti boli ľudia nižší než v súčasnosti, za čo môžu viaceré faktory. Avšak i dnes je 2-metrový chlap výrazne nadpriemerne vysoký a v okolí neprehliadnuteľní. Ak nepočítame basketbal či volejbal, ťažko v jednej miestnosti uvidíme naraz viac ako jedného takéhoto dlháňa, nehovoriac o žene.

Podarilo sa mu precestovať veľkú časť Európy. Dokonca vystupoval aj pre francúzskeho cisára Napoleona III. Vďaka svojmu “postihnutiu” dosiahol aj obrovské úspechy, ale zarobil tiež značnú sumu peňazí. Obecenstvo mal skutočne široké.

Páni naňho pozerali s veľkým rešpektom, dámy z neho doslova omdlievali. Pre svoju miernu povahu mal vraj pôsobiť ako nežný obor a ženy lákali jeho zarobené peniaze a hon za senzáciou. Hoci obdivovateliek mal medzi zástupkyňami nežného pohlavia veľa, nenašla sa medzi nimi žiadna, ktorá by ho úprimne milovala a chcela s ním prežiť svoj život.

Samozrejme, o jeho živote kolujú rozličné fámy a je ťažké povedať, čo skutočne bola pravda. Hovorilo sa, koľko dokázal zjesť či vypiť (a to aj piva a rumu). Každopádne, isté je, že zomrel vo veku 45 rokov a zrejme k tomu prispel výrazne aj jeho životný štýl a práve konzumácia alkoholu.

Hoci by sme mohli byť skeptickí k tomu, že človek z 19. storočia mohol skutočne meraž až 241 centrimetrov, nemusime. Je to pravda, keďže jeho kostra, vystavená v Anatomickom ústave v Brne, je dokladom jeho existencie a jeho ťažko predstaviteľnej veľkosti. Mimochodom, jeho figúra v životnej veĺkosti je dodnes vystavená v olomouckom Vlastivednom múzeu ako hmatateľná pripomienka jeho doslova mimoriadnej prítomnosti. Údajne je jedným z desiatich najvyšších zdokumentovaných Európanov histórie.

Zdroj: Dotyk.cz | Foto: YouTube/Olomoucký kraj