FC Barcelona bola na jeseň 2021 na pokraji bankrotu, čo viedlo trebárs aj ku koncu Lionela Messiho na Camp Nou, podobne tak skončili či prestúpili aj ďalšie veľké mená s gigantickým platom. Avšak v sezóne 2022-23 si dokázala zase Barca dokráčať k titulu.

Zdalo sa, že Xavi je skutočným mágom na lavičke a Barca aj bez veľkých posíl, až na Lewandowskeho, dokáže aj naďalej šlapať ako švajčiarske hodinky. V lete 2023 klub príliš neutrácal (a vlastne ani nemohol), veď pätica posíl (vrátane dvoch hosťujúcich hráčov) prišla predovšetkým zadarmo. V zime utratil klub na jedného hráča 40 miliónov eur.

No mená to boli natoľko zaujímavé, že nejeden fanúšik katalánskeho giganta musel byť nadšený. Aká je však realita? Po troťom aprílovom týždni je prakticky jasné, že klub nielenže neobháji titul, ale bude to zase raz dokonca sezóna bez trofeje. A to sa Barcelone veľmi často nestáva.

Aj preto sa vo veľkom analyzujú dôvody, prečo je tomu tak. Podľa španielskych médií je jednou z kľúčových príčin fakt, že zo šiestich nových tvárí sa vlastne ujala tak ako mala len jedna – nemecký stredopoliar s tureckým menom İlkay Gündoğan.

Gündoğan je stálicou v základnej zostave Barcelony, má silné slovo aj v kabíne a mnohí si ho nemôžu vynachváliť. Čo ale ostatní? Ofenzívny univerzál João Félix a krajný obranca João Cancelo sú hráčmi svetovej triedy (ak nie extratriedy), no prvého menovaného zatieňuje aj 16-ročný Yamal či brazílčan Raphinha, Cancelo hráva, no očakávalo sa od neho viac, a hlavne, menej chýb. Tie prakticky rozhodli aj o prehre s Realom Madrid.

Vedenie Barcelony otvorene: „Požadujeme opakovanie zápasu!“

Okrem nich prišli pred sezónou aj dve skúsené posily, ktoré mali byť pravidelne v základe, no realita je iná. Stopér Iñigo Martínez sa ocitá často na lavičke, aktuálne ho vytlačil jasne aj 17-ročný produkt La Masie, teda Cubarsí, zatiaľ čo Oriol Romeu mal byť náhradou za Busquetsa, no je tak náhradníkom a Xavi post defenzívneho štítu rieši radšej inak.

V zime prišiel mladý brazílsky útočník Vitor Roque za 40 miliónov eur. Jeho čas mal prísť až v horizonte dlhšieho obdobia, no zároveň pri takej cene a predpokladoch si mnohí mysleli, že sa vytiahne už teraz a dokáže zaskočiť v prípade potreby za Lewandowskeho, ktorý nemá úplne oslnivú sezónu. Avšak 19-ročný mladík odohral otva 300 minút, behom nich nejako prevratne nezaujal, hoci strelil dva góly.

Dokáže v lete 2024 nájsť Barcelona vhodnejšie posily alebo odstupujúceho Xaviho nahradí niekto, kto dokáže lepšie využiť tých aktuálnych?

Vedeli ste to? Slávna FC Barcelona a 5 nevšetkých faktov o nej!

Zdroj: Marca, Hitky | Foto: IG/fcbarcelona