Včera (10. decembra) sa v Bratislave uskutočnil online tretí ročník odbornej konferencie s názvom “Právne, forenzné a ekonomické aspekty medicíny“, kde odborníci hovorili predovšetkým o pandémií koronavírusu. Predmetom diskusií sa stala samotná choroba, jej priebeh, no aj dostupná vakcína.
Na konferencií sa o slovo prihlásili desiatky odborníkov, ktorí hovorili o svojich poznatkoch z obdobia pandémie. Prítomní hostia sa zhodli na tom, že Slovensko čaká v nasledujúcich mesiacoch pravidelné testovanie rôznymi spôsobmi. Okrem tetovania PCR testom a antigénnym testom sa čoskoro pridá aj tzv. LAMP odber, ktorý sa vykonáva pomocou kloktania a slín.
Aj napriek tomu, že minister zdravotníctva Marek Krajčí hlási, že vakcína sa dostane na Slovensko už v januári, prax bude vyzerať inak. Je totiž verejné známe, že prvé očkovanie je určené pre zdravotníkov a ďalších pracovníkov bojujúcich v prvej línií. Epidemiologička Alexandra Bražinová sa domnieva, že pre bežnú verejnosť bude vakcína dostupná až v marci, či dokonca v apríli.
Občania sa následne budú deliť na tých, ktorí koronavírus prekonali, na zaočkovaných a skupinu ľudí, ktorí sa môžu stále nakaziť pandemickým ochorením. Podľa slov odborníčky je zároveň otázne, ako dlho bude vakcína v tele fungovať, keďže tento údaj nie je súčasťou rozsiahlych výskumov.
Širokú spoločnosť šokovalo, ako je možné, že Veľká Británia začala pred pár dňami s očkovaním proti Covid-19, kým iné západné krajiny na vakcínu stále iba čakajú. Riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová objasnila, že si registrovali šarže, no k celkovej registrácií vakcíny zatiaľ nedošlo a momentálne sa na nej pracuje. Týmto spôsobom môžu lekári očkovať vakcínami vyvinutými firmami Pfizer a BioNTech.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<
Zdroj: FB/ Právne, forenzné a ekonomické aspekty medicíny – live stream | Foto: YT/Politikum, FB/Ministerstvo zdravotníctva SR, Pixabay