Odborníci z celého sveta intenzívne pracujú na vytvorení účinnej vakcíny proti pandemickému ochoreniu COVID-19, pričom majú byť už o pár mesiacov jej prvé dávky aj na európskom trhu. Slovensko tak neváhalo a predbežne si objednalo viac ako dva milióny kusov!

Firma Pfizer dokončila klinické testovanie, pričom vakcíny proti COVIDu-19 majú mať až 90 %-nú účinnosť. Slovenská vláda tak neváhala a prostredníctvom Európskej únie vyjednala 2,44 milióna dávok vakcín, ktoré sú už objedané a k dispozícií by mali byť začiatkom roka 2021. ,,Distribúcia vakcíny bude recipročne na základe obyvateľov a toľko, koľko si krajiny tých vakcín objednali. Takže by sa to malo začať viac-menej v jednom termíne v celej Európe,“ uviedol na tlačovej konferencií minister zdravotníctva.

Politici sa však ešte pred pár týždňami nedokázali zhodnúť, či má byť očkovanie povinné alebo dobrovoľné. Peter Pellegrini v tom čase navrhol, aby bolo očkovanie povinné pre najrizikovejšie skupiny. Všetky dohady ukončil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý po rokovaní vlády oznámil, že vakcíny budú dobrovoľné a zadarmo.

Člen koaličnej strany OĽaNO však plánuje robiť kvalitnú osvetovú kampaň, ktorá má upriamiť pozornosť na výhody očkovania. V prípade, ak tak neurobia, pacienti sa budú musieť pred každým rozsiahlejším vyšetrením či operačným zákrokom preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/OĽaNO  |  Foto: FB/OĽaNO, depositphotos.com