Už teraz môžeme napísať, že 1. kolo prezidentských volieb sa uskutoční tento mesiac. Presnejšie povedané, 23. marca. Slovami z piesne zosnulého Mira Žbirku, “Už len 22 dní”.

Mnohí hovoria o dôlezitých voľbách a nemožno sa čudovať. Ide o to, či Slovensko definitívne “ovládne” tzv. starý SMER alebo triumfom Ivana Korčoka budú misky váh do určitej miery vyvážené.

Už pred pár dňami sme písali, že prezidentské voľby si nenechajú uniknúť ani bookmakeri stávkových kancelárií. A tí, zdá sa, vnímajú realitu 1. kola podobne ako redakcia nášho magazínu.

Ľudia vo veľkom stávkujú na voľby: TOTO je zatiaľ najvyššia stávka!

Parlamentné voľby v rokoch 2020 aj 2023 sprevádzalo poriadne napätie, emócie, no i vysoká volebná účasť. V roku 2020 atakovala 66%, teraz presiahla 68%. To sú skutočne vysoké čísla.

Prezidentské voľby 2024 budú podľa mnohých bojom dobra proti zlu, akurát, kto je ten dobrý a kto ten zlý? Na túto otázku nebudeme odpovedať, názor si aj tak urobí každý za seba.

Najnovší prieskum: “Vyhodené milióny”, takáto je realita!

Vráťme sa k prognózam. Miernym favoritom 1. kola naďalej ostáva líder HLASu Peter Pellegrini, Ivan Korčok je vo veľmi tesnom závese. Avšak práve skutočnosti, že sa v podstate hovorí len o nich dvoch a poriadna predvolebná diskusia, paradoxne, ani nebola, naznačujú jednu skutočnosť.

Nám napadlo, že v 1. kole zrejme príliš vysoká volebná účasť nebude, veď je vopred skoro rozhodnuté. Dvaja menovaní dostávajú cez 30% hlasov a v niektorých prieskumoch získavajú spolu až 70% hlasov, zatiaľ čo ostatní kandidáti majú zanedbateľnú podporu. Akurát Štefan Harabin je tak na 10 percentách.

Nie sme ale jediní tohoto názoru, veď bookmakeri očakávajú, že volebná účasť v 1. kole bude len tesne nad 50%, napríklad vo Fortune len mierne favorizjú možnosť, že k urnám príde aspoň 52% oprávnených voličov. Dá sa očakávať, že mobilizácia voliča nastane vzhľadom k jednotvárnosti prieskumov až pred 2. kolom. Alebo bude všetko inak?

Prekvapenie je čoraz nepravdepodobnejšie: TOTO by bol volebný zázrak!

Zdroj| Foto: Hitky