Ako sa počas karantény NEZBLÁZNIŤ? S týmito krokmi to zvládnete!

Dátum:

Slovensko zasiahla koronavírusová pandémia, ktorá si vyžiadala tvrdé vládne nariadenia. Najhoršie znášame strach z nákazy ako aj domácu karanténu a obmedzenie pohybu po vonku. Ako toto náročné obdobie zvládnuť bez psychickej ujmy?

Možností, ako sa popasovať s neštandardnou a náročnou situáciou, je hneď niekoľko. Pripravili sme si pre vás zopár rád a krokov, vďaka ktorým zvládnete karanténu počas najbližších týždňov vo väčšej pohode.

Zachovajte pokoj

Dianie okolo koronavírusu nesledujte počas celého dňa. Stanovte si, že situáciu zmonitorujete len ráno, prípadne ráno a večer. Počas dňa sa venujte v myšlienkach aj iným témam.

Sledujte komédie

Sledujte komédie, zábavné seriály či dobré filmy. Niektoré stanice (ako HBO) sú na mesiac sprístupnené zadarmo. Ak nič zábavné nejde v televízií, hľadajte na internete.

Režim

Stanovte sebe aj deťom pravidelný režim, akoby ste boli v práci a oni v škole. Vymedzte si čas na učenie a hru. Ak sa vám nedarí vysvetliť deťom učivo, nezúfajte. Odborníci a učiteľky rátajú s tým, že nie ste profesionáli.

Začnite variť

Varte zo zdravých surovín, ako strukoviny či zelenina, aby ste mali pravidelný prísun vitamínov a zvyšovali tak svoju imunitu. Na škodu nie je ani užívanie vitamínu C či D.

Zabávajte sa s rodinou

Využite spoločný čas a venujte sa aktivitám, ktoré ste možno kvôli pracovnému tempu zanedbávali. Deti sa potešia, ak si budete spoločne maľovať, vystrihovať či modelovať z plastelíny. Venujte sa z času na čas aj rozhovorom na tému koronavírusu, aby deti ťaživej situácií rozumeli a cítili sa napriek tomu v bezpečí.

Oživte vzťahy s partnermi

Pripravte si romantický večer alebo si v objatí pozrite dobrý film pri vínku. Vychutnajte si, že na chvíľu nemusíte viesť hektický život a môžete sa venovať aj leňošeniu. Ak máte domu ponorku, vyrazte si autom na odľahlé miesto mimo ľudí a nasajte pozitívnu energiu z prírody.

Upratujte

Ak vám chýba fyzická aktivita či pohyb, pustite sa do upratania niečoho, na čo ste sa chystali už dlhšiu dobu. Ak máte, naopak, upratovania vyše hlavy, doprajte si oddych alebo poproste o pomoc partnera. Dobrou správou je, že v tomto období k vám určite nepríde neohlásená návšteva.

Cvičte aj doma

Aj keď momentálne nemôžete chodiť do fitnesscentra, cvičenie sa dá bez problémov zvládnuť aj v pohodlí domova s pomocou stoličiek, fliaš s vodou či vlastnej váhy. Internet je plný inšpirácie, ako si zlepšiť kondičku aj počas tohto obdobia. Venovať sa však môžete aj iným činnostiam, ktoré vám robia radosť.

Majte nadhľad

Hoci ide o vážnu situáciu a nikto netuší, ako sa bude vyvíjať, nestrácajte optimizmus a radosť. Hormóny šťastia sú dôležitou súčasťou imunity, ktorú teraz všetci potrebujeme. Strach je síce v danom momente úplne prirodzený, no nedovoľte, aby vás celkom opantal. Aj tá najhoršia situácia sa raz skončí.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: Pexels

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Zomrel svedok z kauzy, v ktorej figurovala aj Plačková: OBESENÝ!

Koncom septembra uplynulého roka otriasla celou verejnosťou šokujúca kauza,...

Tragédia počas víkendu: Pri nehode zomrel bývalý futbalista († 48)!

Počas uplynulého víkendu došlo na západnom Slovensku k fatálnej...

Slovenský spevák priznal ROZVOD: Hneď zbalil známu speváčku!

Úspešný spevák, ktorému sa nielenže podarilo prebojovať medzi finalistov...

Slovenská športová legenda KONČÍ: Emotívna rozlúčka plná sĺz!

Slovenský futbal sa v sobotu niesol v znamení lúčenia,...