Firmy sú za, odborári protestujú. Nie je sa čomu čudovať. Pre majiteľov spoločností sú sviatky dňami, ktoré musí zamestnancom, ak v tej deň majú smenu, zaplatiť. A ak sú v práci, k platu musia zaplatiť aj 100-percentný príplatok. Odborárom sa ale nepáči, že zamestnanci prídu o peniaze.

Vláda v rámci šetrenia navrhuje, aby Deň Ústavy, ktorý sa oslavuje 1. septembra, nebol viac dňom pracovného pokoja. Sľubuje si od toho viac peňazí do zadlženej štátnej kasy. Kto preferuje sviatočné služby, aby si zarobil viac, septembrovú výplatnú pásku si v budúcom roku už takto zrejme nevylepší.

Že si vláda vybrala práve tento deň, je možno trošku zvláštne, veď ten má podľa mnohých oveľa väčšiu hodnotu ako trebárs niektorí z kresťanských sviatkov ako Traja králi či Sedembolestná Panna Mária. Už priamo v Ústave je totižto napísané, že Slovenská republika je demokratická krajina, ktorá nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Navyše, napríklad premiér Róbert Fico je právnik.

Zrušenie jedného sviatku vytvorí tlak na nárast odpracovaných hodín aj v neštandardných pracovných časoch. Zároveň to spôsobí tlak na zníženie priemerných miezd, keďže sa v tento deň už nebudú uplatňovať zvýhodnenia za prácu vo sviatok,” uvádzajú odborári.

Na Slovensko prichádza veľká spoločnosť: Zamestná stovky ľudí!

Ako sme už avizovali, zamestnávatelia tento krok chvália. Priemerná firma môže vďaka novinke na mzdách ušetriť tisíce až desiatky tisíc eur. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka podľa webu Hospodársnych novín návrh ministerstva financií privítal a doplnil, že vidí priestor na zrušenie až dvoch voľných dní.

Taktiež ekonómovia tvrdia, že zrušenie sviatku ako dňa voľna patrí medzi lepšie kroky konsolidácie verejných financií. Slovensko totižto v Európe patrí medzi štáty s najväčším počtom štátnych sviatkov (15). „Už bolo načase, aby sme ich počet znížili,“ skonštatoval člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

V budúcom roku bude tento škrt sviatku pre rozpočet znamenať plus 12 miliónov eur, avšak len preto, že 1.9. bude v roku 2024 v nedeľu. V ďalšom roku to má byť až 130 miliónov eur. Škrtanie sviatku je len jednou z viacerých zmien vrámci konsolidačného balíčku, ktorý predstavilo ministerstvo financií. Celkovo by navrhované opatrenia mali do štátneho rozpočtu priniesť vyše 1,5 miliardy eur.

Zdroj: Hospodárske Noviny | Foto: IG/robert.fico