Tematika právomoci generálneho prokurátora Maroša Žilinku je na Slovensku už dlhšiu dobu témou na ostré diskusie. Kým časť verejnosti je presvedčená, že sú nastavené v poriadku, ďalšia sa domnieva, že by mali byť v istých prípadoch obmedzené. K rozporu sa vyjadrila v najnovšej správe aj Európska komisia.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa ešte koncom minulého roka kriticky vyjadrila k nadužívaniu paragrafu 363 zo strany generálneho prokurátora. Hoci vec napokon skončila  na Ústavnom súde, ten skonštatoval, že paragraf 363 nie je protiústavný a vo svojom znení a aplikovaní ani nezasahuje do súdnej moci. Iného názoru je však Európska komisia, ktorá pred pár hodinami vydala svoju správu o právnom štáte, kde sa zaoberá analýzou vnútroštátnej justície, protikorupčného rámca, plurality médií a iných inštitucionálnych systémov bŕzd a protiváh.

Informáciu zverejnila na sociálnej sieti nadácia Zastavme korupciu. “Moc v rukách jedného muža – generálneho prokurátora (v súčasnosti Maroša Žilinku), ktorý môže vstupovať do akýchkoľvek trestných konaní, vzbudzuje obavy už aj v Bruseli,” uvádza. Komisia vo svojom stanovisku odporúča Slovensku obmedziť jeho právomoci.

Silné kompetencie v rukách GP sú v rozpore s európskymi štandardmi, podriadení prokurátori by mali mať väčšiu nezávislosť,” dopĺňa. Komisia by tiež uvítala väčšiu spoločnú koordináciu polície, prokuratúry a ďalších zložiek pri vyšetrovaní veľkých korupčných prípadov. Na tieto a ďalšie závažné skutočnosti opakovane upozorňuje aj samotná nadácia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Nadácia Zastavme korupciu, digital-strategy.ec.europa.eu | Foto: FB/Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR