VZhľadom k tomu, že sme občanmi Európskej únie, mnohí z nás pas už dlho nemali, niektorí možno nikdy, a možno mať ani nebudú. Veď do Česka, Chorvátska, Talianska, Rakúska či ktoréhokoľvek ďalšieho štátu Európskej únie nám postačí namiesto pasu platný občiansky preukaz. A trebárs aj do Nórska, Švajčiarska či Srbska.

Avšak stále viac ľudí si volí ako miesto prímorskej dovolenky “vzdialenejšie” krajiny ako trebárs Tureecko, Egypt, Tunisko, cestovné kancelárie minulý rok potvrdili zvýšený záujem o mnohé exotické krajiny. Samozrejme, stále viac ľudí sa vydáva aj na mnohé poznávacie zájazdy či trebárs na lyžovačku Turecka.

Každopádne, aj pri leteckých zájazdoch vrámci Európskej únie alebo do spomínaného Nórska alebo Švajčiarska je lepšie sa vopred informovať o tom, či nie je podmienkou leteckej spoločnosti cestovný pas.

Každopádne, tí, ktorí si plánujú cestovný pas zaobstarať (či už kvôli končiacej platnosti alebo ako “nový” doklad), myslite na to, že už od 1. apríla bude stáť jeho vybavenie o dosť viac ako do 31. marca.

Kde a ako získať pas?

Cestovný doklad (pas) si môžete vybaviť na okresných riaditeľstvách policajného zboru. Na termín sa dá prihlasovať aj online v univerzálnom rezervačnom systéme. Treba však počítať s tým, že mnohé sú obsadené na niekoľko týždňov dopredu. Možnosťou je tak ísť políciu osobne a postaviť sa do radu. K vybaveniu nového pasu si so sebou zoberte občiansky preukaz a aj svoj predošlý pas, ak ste nejaký mali.

ZMENENÝ CENNÍK! POZRITE, KOĽKO ZAPLATÍTE PO NOVOM!