Bezpečnosť je aj v železničnej doprave číslom jeden. Na rozdiel od nehôd na cestách, ak sa niečo stane na železnici, takmer vždy to má oveľa vážnejšie následky. Možno to niektorých Slovákov prekvapí, no jeden zo základných prvkov nie je jednotný. Európska únia to chce konečne napraviť.

Určite žiadnemu vodičovi neuniká skutočnosť, že ak sa blíži na úrovňové križovanie ciest pre automobily a vlaky, kľúčovým je sledovanie svetelnej signalizácie. Ak bliká biele svetlo, možno ho bezpečne prejsť, ak blikajú dve červené, je zakázané a hlavne mimoriadne nezodpovedné pokúšať sa cez priecestie prejsť.

Avšak nie všade je značenie rovnaké. Rovnaká signalizácia sa používa napríklad v Maďarsku či Belgicku, avšak v niektorých krajinách biele svetlo nemajú alebo majú inú svetelnú signalizáciu.

Avšak podľa dostupných informácií od roku 2029 bude platiť vo všetkých krajinách EÚ rovnaké značenie na všetkých úrovňových križovaniach, ktoré sa, mimochodom, pokúšajú krajiny postupne odstraňovať a nahradzovať ich nadjazdmi či podjazdmi. Avšak zatiaľ nie je známe, či “slovenské” sletelné signalizačné zariadenia budú aj naďalej platné alebo sa budeme musieť preorientovať na iné.

Otestujte sa: Zvládnete neľahký kvíz zo sveta železníc?

Zdroj: Topky | Foto: Depositphotos