Zuzana Čaputová, o ktorej sa nedávno rozhodol prehovoriť jej nový partner Juraj Rizman, sa dnes postavila pred poslancov a vládu, aby zhodnotila stav Slovenskej republiky. V rozsiahlom prejave, v ktorom zdôrazňovala najmä potrebnú spoluprácu a rozvoj, však adresovala tvrdé slová predstaviteľom Smeru a bývalej vlády.

Prezidentka len pred chvíľou zhodnotila stav našej krajiny a v obsažnom príhovore vyzdvihla najmä potrebu spolupráce, spolupatričnosti a nevyhnutného rozvoja Slovenska. Pochválila kroky vlády nevyhnutné pre úspešné zvládnutie koronavírusovej pandémie a zdôraznila dôležitosť vedy a vedeckých výskumníkov, ktorí boli až doposiaľ často v úzadí záujmov vlády. Ostrejšie slová však venovala práve predošlej vláde a nominantom Smeru, ktorým sa zrejme kritika prezidentky nebude počúvať ľahko.

V čase, keď sa nám ako spoločnosti mali vyplatiť verejné investície do digitalizácie, odhalili sa predovšetkým jej hlavné nedostatky. Potvrdilo sa, že predchádzajúca kritika nemala len politický charakter, ale je vecným zhodnotením reálneho stavu,” poukázala na pochybenia v oblasti IT sektoru, no aj na nepripravenosť verejnej správy. Prezidentka tiež vníma negatívne ekonomickú situáciu na Slovensku a označila nás za dielňu svetových automobiliek.

So zastavením automobiliek vidíme, koľko dodávateľských firiem je odstavených a koľko ľudí nemohlo ísť do práce. Potvrdzuje to aj hodnotiaca správa Európskej komisie, zverejnená len pár dní pred vypuknutím pandémie. Naše hospodárstvo sa svojou výkonnosťou už prestáva približovať k európskemu priemeru. Ak sme ešte v rokoch 2003 až 2008 výkonnosťou ekonomiky priemer únie dobiehali, od roku 2012 už prakticky len stagnujeme,” varuje. Táto éra sa podľa nej musí skončiť a zmeniť. Taktiež upozorňuje vládu na to, aby dokázala úspešnejšie ako jej predchodcovia čerpať zdroje z eurofondov, aby ich vvyužívala na prospešné ciele a vyhla sa prešľapom či čerpaniu len na 33 %.

Nezabudla však ani na tému, ktorá otriasa našou krajinou dodnes v podobe nechutných škandálov a nových zistení. “Ako je možné, že až tragická smrť dvoch mladých ľudí a jej vyšetrovanie priniesli odhalenia o zneužívaní moci na súdoch a prokuratúre? Ako je možné, že takto vybudovaná korupčná sieť služieb a protislužieb sa roky rozvíjala a nerušene fungovala bez toho, aby došlo k akémukoľvek spochybneniu zlyhávajúcich sudcov a prokurátorov, či už zvonka alebo zvnútra týchto systémov? Odpoveď je pomerne jednoduchá – lebo im v tom nikto nezabránil,” myslí si prezidentka. Čaputová tiež vyzvala vládu k tomu, aby prijímala len také zákony, aké by chceli, aby platili aj v prípade vládnutia oponentov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: prezident.sk │ Foto: YouTube/Aktuality.sk, Instagram/zuzana_caputova