V dňoch 6. až 9. júna 2024 sa budú konať v štátoch Európskej únie voľby do europarlamentu. Samozrejme nie však bude možné voliť všetky štyri dni. Prečo ísť k voľbám? Toto je odpoveď.

Slovensko bolo v rokoch 2004, 2009 i 2014 krajinou s najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách. V roku 2019 už nebolo posledné, no rekorná účasť na úrovni 22% je stále veľmi mizerná.

Len málokto si to asi uvedomoval, že tieto voľby sú vlastne kvázi podstatnejšie ako tie do národného parlamentu. Nutno si uvedomiť, že Európska únia je v mnohých ohľadoch národným parlamentom nadradená. To, že Slovákov je málo a aj v europarlamente máme málo zástupcov nie je dôvodom, prečo kvoľbám neísť.

Aktuálne sa totižto zdá na jednej strane, že v europarlamente majú prevahu liberáli a ľavicová politika, no na druhej už teraz prognózy naznačujú, že sila pravicových strán naprieč Európou silnie. Niekedy rozhodujú doslova jednotky hlasov a možno aj vďaka tomu, že pôjdete voliť, získa vami preferovaný politický smer nejakého europoslanca navyše. A tí, ktorí sú proti Európskej únii tým, že voľby odignorujú, vlastne posilnia konkurenciu.

Tak sa nechajme prekvapiť, aká bude volebná účasť na Slovensku v eurovoľbách tentokrát.

Zdroj: Hitky | Foto: Depositphotos