Mnohí predpokladajú, že David Pastrňák sa jedného dňa stane druhým najproduktívnejším českým hokejistom histórie NHL. Na počin Jaromíra Jágra len ťažko dosiahne, no 2. miesto je veľmi reálne a možno aj 2. miesto vrámci “Československa” nemusí byť nemožné. Avšak teraz je čiastočne sklamaný.

Hviezda klubu Boston Bruins sa behom víkendu predstavila v All-star zápase NHL, behom rovnakého víkendu sa svet dozvedel aj ďalšie dve veľké správy. Vedenie NHL našlo konečne reč s IIHF či MOV a hokejové hviezdy sa po dvanástich rokoch vrátia na olympijský turnaj. Detaily rozhodnutia si môžete prečítať.

Táto správa známeho Čecha potešila, sklamala ho však tá druhá. Vedenie NHL ohlásilo “návrat” tzv Svetového pohára (kedysi známeho aj ako Kanadského pohára). Na tom kedysi mohli fanúšikovia vidieť strhujúce duely kanadských hviezd vrátane Gretzkeho či Lemieuxa proti špičkovým sovietskym či československým hokejistom, a to v časoch, keď ešte hráči z NHL na olympijské hry nechodili.

Naposledy sa konal ešte v roku 2016 za účasti ôsmych tímov v “experimentálnom” zložení. Šesticu veľmocí (Kanada, USA, Rusko, Česko, Švédsko, Fínsko) dopĺňali výber severoamerických hráčov do 24 rokov a výber Európy. Ten aj s viacerými Slovákmi, Nemcami či Švajčiarmi dokráčal až do finále.

Ťažší hokejový kvíz: Poradíte si poľahky aj s týmito otázkami?

Každopádne, vo februári 2025, kedy sa má “Svetový pohár” hrať najbližšie, bude len za účasti štyroch veľmocí – Kanady, USA, Švédska a Fínska.

„Je to pre mňa obrovské sklamanie. Neviem, koľko toho môžem povedať. Nie som z toho šťastný. Ak mám byť úprimný, tento turnaj ani sledovať nebudem,“ povedal 27-ročný hokejista.

Podobný názor zastávajú viacerí fanúšikovia v našich končinách. Keď už z politických dôvodov nebude hrať Rusko, určite by potešilo, ak by hralo “Československo” či výber Európy s Čechmi v zostave a možno i severoamerickí mladíci.

ČESKOSLOVENSKÍ HOKEJISTI S 1000+ BODMI V NHL

1921 – Jaromír Jágr

1239 – Peter Šťastný

1134 – Marián Hossa

1025 – Patrik Eliáš

27-ročny Pastrňák má už teraz 689 bodov, aktuálne je so 72 bodmi v 49 dueloch tretím najproduktívnejším hráčom NHL a v predošlej sezóne jeho 113-bodový zisk bol spomedzi všetkých Čechov v histórii s výnimkou Jágra rekordom.

Zdroj: Sport.cz | Foto: IG/davidpastrnak