Vo štvrtok uplynie presne 33 rokov od Nežnej revolúcie, ku ktorej došlo 17. novembra 1989. Pád režimu vnímajú s odstupom času mnohí Slováci ako chybu, no ďalší sú presvedčení, že zmena smeru bola a je nevyhnutná. Najnovšia anketa televízie JOJ odhalila bližšie podrobnosti.

17. november 1989 sa navždy zapísal do našej histórie ako dátum Nežnej revolúcie, ktorá výrazne posunula politiku na novú cestu. Vo štvrtok uplynie od udalosti presne 33 rokov a pri tejto príležitosti si televízia JOJ pozvala do relácie Na hrane ako hosťa Františka Mikloška. V rámci diskusie zverejnila televízia aj výsledky ankety, ktorú vykonala agentúra AKO na vzorke približne tisíc respondentov. Slováci tiež odmietajú byť otrokmi pracovnej doby a požadujú v zamestnaní viac voľna.

Na otázku, či by chceli Slováci žiť opäť v režime pred rokom 1989, prišli nečakané odpovede. Z grafu vyplýva, že až 56,5 % by takýto život nechcelo, kým 28,9 % by súhlasilo. 13 % opýtaných nevedelo odpovedať a 1,6 % nechcelo odpovedať.

Z prieskumu je tiež zrejmé, že starý režim pred rokom 1989 by mierne častejšie uvítali ženy. Sympatie k starému režimu chovajú skôr občania nad 50 rokov s nižším vzdelaním (ZŠ, učňovské, SŠ bez maturity), predovšetkým z Trenčianskeho, Banskobystrického, Nitrianskeho a Trnavského kraja. Čo sa týka voličských preferencií, politiku pred 1989 favorizujú viac voliči Smeru, SNS, Hlasu a Republiky. Naopak, nesúhlas s predošlým režimom vyjadrili častejšie voliči PS, SaS, KDH, OĽaNO s vysokoškolským vzdelaním a mladšieho veku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Televízia JOJ/Na hrane│ Foto: Televízia JOJ