Covid automat má porušovať ľudské práva: Inštitút sa rozhodol konať!

Dátum:

Od dnešného dňa (8. februára) sa oficiálne spúšťa Covid automat, pričom sa Slováci budú musieť nechávať testovať častejšie ako predtým. Objavujú sa však vážne podozrenia, že nastavené pravidlá hrubo porušujú ľudské práva.

Súčasťou Covid automatu je 14-dňové testovanie, no v prípade, ak občan chodí do práce hromadnou dopravou, bude potrebný 7-dňový negatívny test bez ohľadu na to, v akom okrese sa pohybuje. Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) však vykonal analýzu nastavených pravidiel, pričom zistil viaceré porušenia ľudských práv zo strany štátu.

Riaditeľ IĽP Peter Wisenbacher oznámil, že majú v pláne sa v tejto veci obrátiť na Ústavný súd SR a už komunikujú s Európsky súdom pre ľudské práva. Upozornil, že nariadenia sú ako v rozpore so zdravým rozumom, tak aj s Ústavou SR, pričom ide o prejav svojvôle vlády. ,,…vláda a parlament môžu a robia správne, že niektoré práva a slobody obmedzujú. Obmedzovanie ľudských práv a slobôd však nemôže slúžiť na vydieranie a zastrašovanie občanov a občianok…,“ uvádza sa na oficiálnej stránke IĽP.

Koordinátorka analýzy Alena Krempaská sa zároveň vyjadrila, že zákaz pohybu v prírode alebo vykonávanie individuálneho športu pre osoby bez testu je neadekvátnym a disproporčným zásahom do ľudských práv a slobôd. ,,Množstvo ľudí pracuje z domu alebo sú s deťmi, nemôžu teda nákazu ani teoreticky šíriť, a preto nejestvuje dôvod, prečo by sa mali zúčastniť na testovaní. Práve, naopak, účasť na testovaní ich potenciálnemu riziku nákazy vystavuje,“ upozornila. Jej slová doplnila právnička Andrea Salibová, ktorá je presvedčená, že ľudia pracujúci z domu, ktorí nemôžu ísť do prírody bez testu, majú vlastne trest.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ludskeprava.sk  |  Foto: FB/Inštitút ľudských práv-Human rights institute, Na telo s Michalom Kovačičom, depositphotos.com

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Minister školstva oznámil žiakom novinku: Tieto prázdniny sa RUŠIA!

Ministerstvo školstva pred pár týždňami prišlo s návrhom, ktorý...

Boris Valábik má toho dosť: Oficiálne končí na…!

Boris Valábik v roku 2017 oficiálne ukončil aktívnu hokejovú...

POLÍCIA zadržala známeho slovenského rapera: V aute mal mať…!

Nedávno zadržala polícia slovenského rapera Karla, ktorý mal pri...

Plačková má smolu: Na letisku ju opäť odchytila POLÍCIA!

Zuzana Plačková si len pred pár dňami mohla spolu...