Celé roky ľudia na Slovensku žili a vlastne aj žijú s víziou, že po školských časoch budú pracovať a následne pôjdu na dôchodok. Avšak stále častejšie počuť frázy typu „nebude na dôchodky“. Ako to a kedy to nastane naozaj?

Dôchodkový systém a celkové fungovanie ekonomickej oblasti štátu je mimoriadne komplikované. Čo sa týka dôchodkov, tak existujú rozličné sporenia, môže prispievať zamestnávateľ, počuť o „nejakých“ pilieroch a podobne.

Ak sa niekde začne písať o tom, že nebude na dôchodky, okamžite sa v komentároch objaví diskusia a názory, ktoré niečo také absolútne „hejtujú“. „Ako to, že človek po desiatkach rokoch v práci nebude mať nárok na dôchodok? A ako to, že asociálom sa dávky vyplácajú? A ako je možné, že sa tam hore rozkráda a kradne a nikto to nerieši?“ Tieto otázky sú celkom oprávnené, no odpovedať na ne tu nebudeme.

Pozrime sa však na samotnú príčinu tej obavy. Ako iste viete, ľudia sa u nás dožívajú v priemere okolo 75 rokov, mnohí sa ale dožijú oveľa vyššieho veku. A v podstate z určitej časti financujú dôchodky zamestnaní ľudia v produktívnom veku. A práve to sa môže stať (a aj sa stane) problémom.

Novinka nazvaná európsky dôchodok: Túto sumu budete dostávať v…!

Na základe demografie slovenského obyvateľstva možno konštatovať, že aktuálne máme na Slovensku viac ako 700 tisíc ľudí vo veku 50-59 rokov a dokonca cca 900 tisíc ľudí vo veku 40-49 rokov. Máme tu teda cca 1,6 milióna obyvateľov, ktorí pôjdu cca do roku 2050 do starobného dôchodku. Možno o niečo menej, keďže pár percent z tejto skupiny sa toho z nejakého dôvodu nedožije.

Na týchto ľudí budú ale kvázi pracovať ich potomkovia. A nikoho neprekvapí, že tých je oveľa menej. Zatiaľ, čo v 60tych, 70tych a ešte i 80tych rokoch bolo bežné mať tri deti, dnes drvivá väčšina ľudí skončí na maximálne dvoch deťoch. A nemožno sa tomu z objektívnych príčin čudovať.

Avšak na základe rovnakých údajov máme na Slovensku približne 300 tisíc detí vo veku 0-4 roky, 5-9 rokov, 10-14 rokov i 15-19 rokov. Skutočne po roku 2000 je počet detí ustálený na cca 60 tisícoch ročne. To ale znamená, že každoročne v práci skončí viac ľudí, ako do nej nastúpi. A to nehovoríme o tom, že mnohí mladí vidia svoju budúcnosť v zahraničí.

Práve taký rok 2050, ak nie už o niečo skorší, sa tak stane reálnou hrozbou pre vyplácanie dôchodkov i ďalších dávok. Na tie buď bude musieť štát nachodiť iné zdroje alebo vymyslieť inú dôchodkovú politiku.

POPULAČNÁ PYRAMÍDA SLOVENSKA

Na tomto obrázku vidno, aké veľké množstvo ľudí má u nás medzi 35 a 49 rokmi a taktiež, že vekové kategórie 50-64 sú silnejšie ako tie do 19 rokov. Práve to je veľkým problémom.

Aj z toho dôvodu je skôr nevyhnutnosťou, i keď sa to mnohým nepáči, aby u nás začali pracovať ľudia z tretích krajín, pre ktorých je Slovensko vidinou lepšieho života tak, ako pre Slováka západná Európa.

Zdroj: Population Pyramid | Foto: Pixabay