Ako určite každý futbalový fanúšik postrehol, od sezóny 2024-25 teda od tej budúcej, sa začne písať nová éra európskych pohárov. Základné skupiny sú minulosťou, na raz prichádza tzv. švajčiarsky model. Ten možno poznaž z hokejovej ligy majstrov.

 

POZITÍVNE ALEBO NEGATÍVNE ZMENY?

Jedna zmena je určite pozitívna. Po novom majú krajiny až po 34. priečku istotu jedného klubu v 1. predkole Európskej ligy, zatiaľ čo doteraz krajiny na takýchto priečkach (vrátane Slovenska) nemali v predkole Európskej ligy žiadneho zástupcu. V praxi to znamená, že víťaz slovenského pohára (prípadne vicemajster, ak by pohár vyhral klub, ktorý získa zároveň titul) bude začínať sezónu v 1. predkole Európskej ligy a môže si dovoliť jedno vypadnutie, po ktorom sa presunie do predkôl Konferenčnej ligy.

Druhá zmena, ktorá sa týka Slovenska na 28. mieste, je dobrá, no z určitého uhla pohľadu aj zlá. Do sezóny 2023-24 začínal víťaz pohára v 2. predkole Konferenčnej ligy a druhý a tretí tím Niké ligy (príp. tretí a štvrtý, ak pohár vyhral majster alebo vicemajster) hral 1. predkolo.

Aktuálna situácia je ale taká, že vicemajstri z krajín na 16.-33. mieste budú štartovať v 2. predkole Konferenčnej ligy a tretie tímy z domácich líg na 13.-29. mieste taktiež. To v praxi znamená, že v najbližších dvoch sezónach nebude mať Slovensko ani jeden tím v 1. predkole Konferenčnej ligy. Je teda dobré, že sme sa trošku posunuli, no nevýhodou je, že tieto dva celky nebudú môcť získať do nášho koeficiantu v 1. predkole body, čo sa zvyčajne dialo, keďže tam čelili často papierovo slabším tímom.

Čo sa týka majstra našej ligy, tam sa nemení nič. Aby bol automaticky posunutý do 2. predkola Ligy majstrov, muselo by sa Slovensko posunúť aspoň na 24. miesto, čo nebude jednoduché. Jeho cesta tak začne tradične v 1. predkole.

Kmotrík po historickom titule: TOTO čaká Slovan behom leta!

Zdroj: UEFA, Hitky | Foto: IG/skslovanbratislava