Infarkt môže byť veľmi nebezpečný, ba dokonca až smrteľný. V tejto chvíli je nutné okamžite konať a danému človeku podať prvú pomoc v podobe masáže srdca. Čo však spraviť, ak dostanete infarkt vy a okolo vás sa nenachádza žiadna pomoc? Aj v tomto prípade existuje finta, ktorá vám môže pomôcť do momentu, kým príde sanitka alebo navštívite pohotovosť.

Nikto nevie predpovedať, kedy a či vôbec infarkt príde, pričom ľudí väčšinou zasiahne v najviac nečakaných chvíľach. Lekári sa domnievajú, že človek má 10 sekúnd, kým stratí vedomie alebo mu začne nerovnomerne biť srdce. Práve to sú sekundy, v ktorých si môže dotyčný pomôcť sám.

Tento stav môžete zvrátiť, keď začnete silno kašľať! Možno to znie nezmyselne, ale má to svoje opodstatnenie. Kašeľ totiž pomáha srdcu a udržuje cirkuláciu v tele. Srdce sa tak následne vráti zo sinusového rytmu do normálu. Je teda dôležité, aby sa človek zhlboka nadýchol pred každým kašľom, pričom vykašliavanie musí vychádzať z hĺbky pľúc. Je nutné kašľať bez prerušenia, kým začne srdce opäť biť alebo príde pomoc.

Návod ako si zachrániť život

Zdroj: vitalitis.cz  |  Foto: Pixabay  |  Video: YouTube