Jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií Slovákov je neďaleké Chorvátsko, kam každoročne mieria tisíce našincov so svojimi rodinami. Práve z tohto dôvodu odišli pôsobiť do prímorských oblastí aj naši policajti, ktorí sa podelili s najaktuálnejšími radami pre tých, ktorí sa do Chorvátska ešte len chystajú.

Polícia Slovenskej republiky mieni dovolenkárom pomôcť v otázke letných prázdnin v Chorvátsku, pričom ich vystríha pred prípadnými nepríjemnosťami.

  • Občiansky preukaz bez fotky (bez podobizne tváre) vydávaný na Slovensku nie je možné použiť ako cestovný doklad (vydáva sa na účely použitia u lekára a v lekárni a NESLÚŽI NA CESTOVANIE). Na cestovanie je potrebný platný občiansky preukaz s fotografiou alebo cestovný doklad (cestovný pas)
  • S vozidlami parkujte len na miestach na to vyhradených a v prípade spoplatneného parkovania si zakúpte lístok s dostatočnou časovou rezervou, inak sa vystavujete riziku finančného postihu alebo odtiahnutého vozidla
  • Pozor na zmeny pri platení diaľničného mýta, na niektorých mýtnych staniciach sa od decembra 2021 zaviedla len bezhotovostná úhrada platobnými kartami Diners, Maestro, Master Card, Visa alebo priamo ENC/ETC zariadením (elektronické platenie mýta).

Čo v prípade poškodenia vášho vozidla pri kolízii s chorvátskym vodičom?

V takýchto prípadoch treba v prvom rade zavolať na miesto policajtov, ktorí po spísaní potrebných dokumentov, vydajú protokol o dopravnej nehode. To sa spravidla vykoná na policajnej stanici. Tiež je dôležité požiadať o vydanie potvrdenia o poškodení vozidla. Vďaka tomu sa bez problémov dostanete cez hranice domov. Slovenskí policajti odporúčajú odfotiť poškodenia na vozidlách, tiež zelenú kartu vinníka, vymeniť si s ním kontakt a informovať o udalosti svoju poisťovňu.

Slovenskí policajti budú v Chorvátsku pomáhať v dvoch intervaloch, a to v termíne od 15. júna do 30. júla 2022 a od 31. júla do 15. septembra 2022. Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Trogire, Splitsko – Dalmatínske policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Trogir, Split, Podgora, Brela, Makarska a Tučepi. V prípade núdze budú občanom k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 526.

Policajti slúžiaci na policajnej stanici v Crikvenici, Prímorsko – Goranské policajné riaditeľstvo, budú vykonávať pešie hliadky v mestách Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Baška, Malinska, Mošćenička Draga. Okrem toho budú spoločne s miestnou políciou aj na policajných lodiach na ostrovoch Krk, Cres, Rab a Lošinj. V prípade núdze budú verejnosti k dispozícii na slovenskom telefónnom čísle +421 908 723 525.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pol