Dnes si už mnohí ani nespomenú, no rozhodne to nie je tak dávno, čo bol koronavírus témou číslo jeden vo svete i u nás. Pandémia a opatrenia, ktoré s ňou boli spojené, rozdelili ľudí, a to rozhodne do viac než len dvoch skupín. Rozhodne nemožno tvrdiť, že všetci boli len za alebo len proti.

Web TV Noviny informuje, že kým sa ostatní žiaci počas pandémie koronavírusu učili online, Amy Feriová takú šancu nemala. Chýbal jej prístup k internetu aj potrebná elektronika. Distančné vzdelávanie bolo teda pre ňu nemožné.

Počas pandémie sa s ňou doma učila jej babka. Do školy chodiť nemohla. „Keby som sa s ňou počas Covidu neučila, vôbec nič by nevedela,“ hovorí Veronika Duždová, babka žiačky Amy.

Má ísť o vôbec prvý rozsudok na Slovensku aj v Európe, ktorý konštatoval, že išlo o porušenie práva rómskeho dieťaťa na prístup k vzdelávaniu počas pandémie ochorenia Covid-19. Takýto typ vzdelávania predpokladal, že deti majú digitálne technológie, prístup k internetu aj digitálne zručnosti. V prípade Amy žijúcej v rómskej osade to ale tak nebolo a keďže jej behom pandémie podmienky nezabezpečil ani štát, nemala sa v podstate ako vzdelávať.

Koľko peňazí bolo pre Amy a jej rodinu vysúdených, nevedno. Avšak vďaka súdnemu procesu získali peniaze ako odškodné, a za tie chce babka vnučke prerobiť izbu a nakúpiť jej pomôcky, ktoré bude potrebovať.

Zdroj: TV Noviny | Foto: Pixabay