Nedávno sme písali o úskaliach, ktoré môžu robiť z výberu mena pre svoje dieťa doslova boj a premeniť sa na nočnú moru. Rovnako tak sa môžete pozrieť na to, ktoré mená dávajú rodičia na Slovensku najčastejšie v 21. storočí.

Hoci už dávno nie je rok 1980 a stále viac ľudí sa “odváži” dať svojmu dieťaťu aj netradičné či zahraničné meno, časť ľudí neustále také niečo nevie prijať a tvrdia, že ako Slováci by sme mali byť hrdí na svoje mená a svoj slovanký pôvod. A teda dávať aj svojim potomkom tradičné slovanské mená.

Avšak časť, a nie malá, z týchto “hrdých Slovanoch” vlastne netuší, ktoré mená sú tie tradičné slovanské. Tých sú síce stovky (nájdete ich tu), no rozhodne tento kalendár nevyzerá tak, ako si mnohí myslia.

Netreba si totižto mýliť slovanské mená s tými, ktoré sa tu rozmohli vo veľkom vďaka kresťanstvu. Ján, Jozef, Pavol, Peter, Štefan, Mária, Anna a mnohé ďalšie totižto nie sú slovanské. Medzi tie patria napríklad aj Hostirad, Božút, Hromislav, Hrdoš, Svetozár, Svätobor, Sadimíra, Vojana, Ľubana, Dobrotína alebo Ducha.

4 úskalia výberu mena pre dieťa: Príjemná starosť vs. nočná mora?

Zdroj: ved.sk | Foto: Pixabay