Robert Fico zvolal tlačovú besedu, na ktorej verejnosti predstavil svoj názor na antigénové testy. Ako uviedol, podľa jeho slov išlo o nezákonné kšefty a agentúru, ktorá nákup kontrolovala, sa snažil diskreditovať tvrdeniami o tom, že sú platení z peňazí Sorosa. Okamžite prišla tvrdá reakcia, ktorú zrejme nečakal.

Po nákupe antigénových testov pred plošným testovaním firmou Eurolab Lambda v Trnave spustila strana Smer kritiku, že má ísť o dohadzovanie pre štát nevýhodných kšeftov s cieľom zarobiť. Dokonca podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie pre tender na testy, no žiadne hrozivé odhalenia neprišli. Agentúra Transparency International Slovensko nákupy na stovkách strán preverila do najmenšieho detailu, no zistila, že súťaž prebehla korektne, vyjednaná cena bola primeraná, pričom v súťaži uspela dokonca aj firma s napojením na Smer, viac >>> TU <<<.

Napriek tomu sa Fico, ktorý zvolával ľudí na protivládny protest, opäť postavil pred novinárov, aby Transparency označil za „zločineckú organizáciu“, ktorá kryje „nezákonné kšefty“ s testami. Nezabudol pritom spomenúť ani Alexandra Dubčeka ako symbol novembra 1989, hoci Dubčekov syn Pavol sa pred časom do Fica poriadne obul a neželá sa, aby bolo otcovo meno s predsedom Smeru akokoľvek spájané. Na záver vytiahol expremiér aj financovanie Transparency Sorosom, aby tak opäť spochybnil ich závery. Riaditeľ agentúry Gabriel Šípoš sa ale rozhodol úder Ficovi vrátiť a uviesť veci na pravú mieru.

Pán Fico, nazývate nás zločineckou organizáciou v dobe, keď neubehne mesiac, aby niektorí Vaši nominanti a spriaznenci neboli zatknutí a obvinení z korupcie, zneužitia moci a, áno, práce v prospech zločineckej skupiny. Vrátane pána Kováčika, napríklad. Väčšinu týchto ľudí ste do pozícii moci nominovali, držali ich vo funkciách a bránili pred útokmi. Kto je tu teda naozaj zločinecká organizácia a kto stál na jej čele, pán Fico?“ začal Šípoš. Potvrdil verejne známy grant od Sorosa, no dodal aj jasné „ale“: „Áno, jeho nadácia nám a desiatke ďalších organizácií vo východnej Európe v lete dala grant, za ktorý máme sledovať zákazky týkajúce sa Covidu. Grant výslovne zakazuje neziskovkám politické aktivity. Soros ani jeho nadácia ani len netušili, že študujeme covidové testy na Slovensku a ideme zverejniť naše závery,“ objasňuje.

Šipoš si stojí za výsledkami šetrenia agentúry so záverom, že nákup testov prebehol v poriadku. „Pán poslanec, kritizujete našu analýzu nákupu covidových testov. Prosím, predložte dôkazy, že ten nákup bol predražený a klientelistický. My sme prešli množstvo nákupov po celom svete a slovenská cena je nadpriemerne dobrá. Prečo nedokážete poukázať na jedinú firmu, ktorá vedela dodať testy za lepšie ceny? Hovoríte o straníckych prepojeniach vládnych strán na jednu z víťazných firiem, no opäť nedáte na stôl jediný dôkaz, ako to malo asi pokriviť súťaž. A mlčíte o tom, že jeden z troch dodávateľov je prepojený na Vašich košických kamarátov, lebo to podkopáva verziu, že vláda nasmerovala zákazku svojim ľuďom,“ rozohnil sa riaditeľ a dodal, že ich kritika bola už namierená aj voči Matovičovi a jeho manželke, ktorú vyzvali, aby zverejnila majetkové priznanie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: transparency.blog.sme, Facebook/Transparency International Slovensko, Robert Fico