Epidémia koronavírusu už viac ako dva roky trápi Slovensko, pričom mnohí sa dostali do vážnych finančných problémov, nehovoriac o postcovidovom syndróme po infikovaní ochorením COVID-19. Akoby toho nebolo málo, ľudia chodia nakupovať s veľkým rozhorčením pri pohľade na závratné ceny základných potravín.

Peter Pellegrini už viac nechce počúvať výhovorky v súvislosti s enormným zdražovaním potravín či energií. Z tohto dôvodu sa rozhodol vyzvať Igora Matoviča, aby predstavil balík opatrení, ktorým sa zabráni rapídnemu zvyšovaniu cien, pričom má na to týždeň. ,,Ak tak nespraví, je čas, aby sme prišli s návrhom na jeho odvolanie z pozície ministra financií a začnem iniciovať návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi,“ vyhlásil na tlačovej konferencií.

Mimoparlamentná strana Hlas-SD zároveň navrhuje znížiť DPH z 10 % na 5 % na potraviny so zníženou sadzbou, a taktiež nulovú daň na predaj poľnohospodárskych a potravinárskych výrokov z tzv. dvora. Poslanci sa inšpirovali aj susedným Rakúskom, keďže prišli s návrhom jednorazovej pomoci 150 eur pre domácnosti s nižšími príjmami, ktorá by bola kompenzáciou pri raste cien energií.

Expremiér si vie predstaviť aj úľavu na spotrebnej dani z minerálnych olejov v sume 20 centov na liter nafty a rovnako aj 95-oktánového benzínu. ,,Je tragédiou, že kým okolité štáty prijímajú množstvo opatrení na boj s drastickým zdražovaním, slovenská vláda nerobí absolútne nič. Namiesto toho sa zaoberá nezmyslami, ideologickými súbojmi a vzájomnými spormi. Preto ju Hlas vyzýva, nech si otvorí oči a začne konečne robiť niečo pre ľudí,“ dodal Pellegrini.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Peter Pellegrini  |  Foto: FB/Peter Pellegrini, YT/HNtelevízia