Jazda na bicykli nie je prílis komplikovaná a naučia sa ju zvládnuť už deti v predškolskom veku. Avšak jednou vecou je naučiť sa držať rovnováhu a točiť pedálmi, tou druhou byť ohľaduplný, obozretný a poznať svoje práva a hlavne povinnosti.

Cyklista je totižto účastníkom cestnej premávky a už deti by mali poznať jej základné pravidlá a kto iný by ich mal o nich informovať, ako prave ich zákonný zástupca, teda v drvivej väčšine prípadov rodičia?

Faktom ale ostáva, že ani veľké percento dospelých, žiaľ, nepozná predpisy. Áno, v prvom rade treba dbať na vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Aj preto by mali aj nevodiči poznať dôležité dopravné značky a rovnako tak vedieť určité náležitosti.

Každý by mal vedieť o tom, že na Slovensku je povinnosť nosiť prilbu mimo obce a v obci pre deti do 15 rokov, bicykle by mali mať reflexné prvky, za zníženej viditeľnosti funkčné svetlá alebo trebárs je nevyhnutné mať brzdy či plášte v súlade s predpismi.

Avšak tušili ste, že môžete dostať pokutu do 50 eur na mieste a v prípade správneho konania až do výšky 100 eur nielen za spomínané chýbajúce reflexné prvky či svetlá, ale aj za niečo, čo urobil v živote azda každý jeden cyklista?

Týmto prešľapom je jazda na bicykli po priechode pre chodcov. Správne má totižto cyklista pri prechádzaní na druhú stranu cesty na priechode zosadnúť z bicykla a tlačiť ho vedľa seba. Tak čo, priznajte sa, koľkí z vás to niekedy alebo opakovanie urobili?

Môžete jazdiť na bicykli opití? TOTO možno mnohí netušili!

Zdroj: Superpoistenie | Foto: Depositphotos