Už počas prvej vlny koronavírusu bol v hre tzv. blackout, čo chápeme ako “vypnutie” celej krajiny. Napokon k tomuto radikálnemu kroku nedošlo, no táto možnosť sa objavila opäť s rastúcim počtom potvrdených prípadov. Epidemiológovia prezradili, čo sa musí stať, aby došlo k nevyhnutnej veci.

Matovič počas prvej vlny oznámil, že Slovensko má v boji s koronavírusom iba dve možnosti. Prvou bolo zotrvanie núdzového stavu na niekoľko mesiacov alebo “vypnutie celej krajiny“, známe ako blackout. V tom čase napokon nedošlo k najhoršiemu, no tento scenár je opäť na pretrase.

Samotný premiér upozorňuje, že nové opatrenia majú byť poslednou ,,ručnou brzdou“ ako znížiť denný prírastok potvrdených prípadov. Ak nariadenia Ústredného krízového štábu nebudú účinné, našej krajine hrozí scenár, keď budú môcť Slováci vychádzať z domu iba kvôli nákupu potravín alebo návšteve u lekára.

O budúcom fungovaní Slovenska má rozhodnúť kĺzavý medián, ktorého hodnota je momentálne 1 037. V prípade, ak toto číslo klesne pod 500, zavedené opatrenia boli efektívne a následne by sa mali uvoľňovať. Ak však bude hodnota stále stúpať, môže dôjsť k tzv. blackoutu. ,,Ak nové opatrenia nepomôžu, bude to nevyhnutné. Verím ľuďom žijúcim na Slovensku, že sa budú správať natoľko zodpovedne, že k blackoutu nebudeme musieť pristúpiť. Všetko to záleží na každom z nás,“ upozornila epidemiologička Zuzana Krištúfková pre cas.sk.

K “vypnutiu“ krajiny sa vyjadrila aj hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková, ktorá je presvedčená, že všetko závisí od zodpovednosti ľudí. Predpokladá, že počet nakazených pacientov bude ešte rásť, no ak budú Slováci dodržiavať opatrenia, máme šancu to zvládnuť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: FB/Igor Matovic, Ministerstvo zdravotníctva SR, YT/HNtelevízia