Slovenskom od víkendu otriasa kauza košickej rodičky (19), ktorá v piatok večer prišla krátko pred pôrodom do Nemocnice L. Pasteura. Mladá žena odmietla testy na Covid ako aj nasadenie rúška a niekoľko hodín trvala šarvátka medzi rodičkou a personálom. Prípad bude mať právnu dohru.

Slovensko sa rozdelilo na dva tábory po víkendovom incidente v košickej Nemocnici L. Pasteura. V piatok podvečer tam podľa informácií Denníka N dorazila 19-ročná žena, ktorá pred pôrodom odmietala podstúpiť test na Covid a nasadiť si rúško napriek lockdownu a nariadeným opatreniam vlády. Personál, ktorý chcel týmto štandardným krokom ochrániť seba aj ostatných pacientov či deti, tak napokon navrhol rodičke, že ju kvôli hygienickým opatreniam izolujú a budú s ňou pracovať v ochranných prostriedkoch. Mladá žena mala po celý čas na telefóne košickú advokátku Adrianu Krajníkovú, ktorá celý prípad zviditeľnila na sociálnej sieti a ktorú oslovila na spoluprácu mama mladej mamičky.

Advokátka bola nedávno spolu so Štefanom Harabinom hosťkou na portáli Infovojna a sama je riešená Slovenskou advokátskou komorou po tom, čo ju z budovy košického súdu vyviedla justičná stráž kvôli odmietnutiu nosenia rúška v interiéri. Krajníková presvedčila rodičku, aby si rovnako dala rúško dole, pričom toto nariadenie označila za “genocídny nezmysel vlády”. Mladá žena, ktorá bojkotovala snahu lekárov a sestier niekoľko hodín, napokon porodila a bábätko je v poriadku. Ona sama bola premiestnená do izolovanej izby, kým nemocničný personál k nej musí naďalej pristupovať v ochranných oblekoch, aby sa v prípade pozitivity nenakazil.

Azda najväčší ohlas vyvolalo nariadenie, že novonarodená Nelka by mala ostať po pôrode netestovanej ženy v 10-dňovej izolácií. Presný postup v takomto prípade je pritom uvedený v dokumente Slovenskej neonatológie. Napriek tomu sa na sociálnej sieti ozval poslanec Ľuboš Blaha a na stranu advokátky Krajníkovej a mladej rodičky Jany sa postavila aj komisárka Úradu komisára pre deti Viera Tomanová.

Zdravotnícky personál namiesto toho, aby riešil pôrod, vystavil matku enormnému psychickému tlaku a protiprávne ju nútil na vykonanie testov na COVID-19, čo odôvodnil nariadením interného riadiaceho aktu nemocnice. Podľa dostupných informácií sa zdravotnícky personál dopustil neakceptovateľného konania, keď sa vyhrážal matke, že ak nepristúpi na test na COVID-19, tak jej hneď po pôrode dieťa po dobu 10 dní odníme. Stresovanie rodičky bolo znásobené aj privolaním dvoch príslušníkov Policajného zboru SR, ktorí mali podľa všetkého riešiť údajný (právne neexistujúci) priestupok matky,” uviedla na portáli Komisár pre deti.

K prípadu sa však vyjadrilo v mene nemocnice aj Ministerstvo zdravotníctva a je jasné, že bude nasledovať právna dohra: “Pacientka celé hodiny odmietala komunikovať s lekármi a ostatným službukonajúcim personálom, ktorý ju so všetkou odbornou starostlivosťou s dôrazom na jej ochranu a ochranu dieťaťa poučil o aktuálnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Pacientka komunikovala prostredníctvom mobilného telefónu len prostredníctvom svojej právnej zástupkyne, ktorá ju motivovala vo vytrvaní „nenosenia rúška“ a pod. Pacientke bola ponúknutá možnosť, že bude prijatá bez COVID testu, ale bude z dôvodu preventívnych opatrení izolovaná a personál bude pracovať v osobných ochranných pracovných prostriedkoch, čo odmietla. Situácia bola mimoriadne nepríjemná, stresujúca a vyčerpávajúca pre všetkých: pacientku (jej dieťa) a aj zdravotníkov… Vzhľadom na skutočnosť, že právna zástupkyňa pacientky postupovala v celom prípade mimoriadne neštandardným spôsobom, ktorý komplikoval celý proces prijatia a pôrodu pacientky, ako aj prácu zdravotníkov, UNLP Košice podnikne právne kroky,” znie časť vyjadrenia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk, Facebook/Dr. Adriana Krajníková, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, slovenskaneonatologia.sk, komisarpredeti.sk │ Foto: YouTube/unlpsk