V štvrtok (22. októbra) rokoval Ústredný krízový štáb o smerovaní Slovenska v mimoriadnej situácii, pričom sa pred verejnosťou začal skloňovať i obávaný lockdown. Igor Matovič iba pred okamihom vystúpil na tlačovej konferencii, kde informoval občanov o tom, ako sa budú pandemické opatrenia v krajine vyvíjať v najbližších týždňoch.

Uplynulú sobotu šokoval premiér občanov informáciou, že vláda plánuje celoplošné testovanie na pandemické ochorenie koronavírus. Kým sa voči predmetnému začala búriť značná časť Slovákov, neustále sa zvyšujúce počty nakazených prinútili predstaviteľov štátu i k razantnejším opatreniam.

Potom, čo Írsko, ale aj Česká republika pristúpili k lockdownu, sa ku krajinám so značne obmedzeným režimom pridáva aj Slovensko. Ako uviedol Igor Matovič počas tlačovej konferencie, k čiastočnému „vypnutiu“ krajiny dôjde od soboty 24. októbra, pričom prevádzky s výnimkami budú obmedzené na najbližších deväť dní.

Výnimky dostali: potraviny, lekárne, drogérie, veterinárne služby a krmiv pre zvieratá, výdajné okienka v gastro sektore, pošta, banky, pohrebné služby, telekomunikácie, e-shopy, optika, autoservis, STK, čerpacie stanice, taxíky s predelením pre zákazníkov, tlačoviny, leasing, práčovne, čistiarne, servis výpočtovej techniky, advokáti, exekútori, kľúčová služba.

Vzhľadom na skutočnosť, že sitácia je kritická aj v školách, tie budú predbežne zatvorené od 26. októbra do 27. novembra a prechádza sa na dištančnú výučbu. Výnimky dostali jasle, materské školy, prvý stupeň základných škôl.

Zákaz vychádzania!

Od 24. októbra do 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania, pričom Orava (Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín) a Bardejov budú mať sprísnené podmienky.

Výnimky pre Slovensko bez testu: cesta do práce, pobyt v prírode len v okrese, návšteva lekára, najbližších potravín či lekárne, účasť na testovaní, venčenie psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, pohreb blízkej osoby

Výnimky pre Oravu a Bardejov: Tí, ktorí budú mať platný negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako z 23. októbra rána, môžu chodiť do práce či vodiť deti do školy. Ostatné výnimky: návšteva lekára, najbližších potravín či lekárne, účasť na testovaní, venčenie psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, pohreb blízkej osoby, doprevádzanie dieťaťa do školy, čerpacia stanica, pobyt v prírode – iba v okrese

„Potvrdzujem, zajtra ôsmou hodinou ráno začína testovanie a ja hrdo hovorím, že ozbrojené sily to zvládli tak dobre, ako to bude len možné,“ povedal ohľadom dvojfázového testovania minister obrany Jaroslav Naď.

Celú tlačovú konferenciu môžete vidieť TU

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YouTube, slovensko.hnonline.sk