Nie je to tak dávno, čo politickou pôdou otriasala téma vyplácania trinástych dôchodkov. Minister práce, sociálny vecí a rodiny Milan Krajniak sa rozhodol opäť otvoriť tému penzií, no tentokrát ide o toľko spomínané zastropovanie dôchodkového veku.

Od júla 2019 nadobudol účinnosť zákon o dôchodkovom strope, pričom Slováci odchádzali do dôchodku najneskôr vo veku 64 rokov. Pracujúce ženy mali za každé dieťa možnosť ísť do penzie o šesť mesiacov skôr. Nastavené pravidlá sú však neustále napádané, pričom to nie je tak dávno, keď Milan Krajniak oznámil, že deti by mali finančne pomáhať svojim rodičom.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny sa rozhodol opäť otvoriť tému dôchodkovej reformy. Rád by zrušil stanovený vek 64 rokov. Podľa najnovších štatistík totiž žijeme dlhšie, v dôsledku čoho by sa k tomu mal prispôsobiť aj vek odchodu do penzie.

Člen koaličnej strany Sme rodina je presvedčený, že iba takto štát môže sľúbiť lepšiu udržateľnosť penzí. „My dnes máme situáciu, že dvaja dospelí ľudia odvádzajú odvody na jedného dôchodcu. O 20 rokov bude situácia opačná. Že jeden pracujúci bude odvádzať odvody na dvoch dôchodcov. My sa musíme pripraviť, aby aj v takejto situácii sme boli schopní vyplácať dôchodky a garantovať udržateľnosť dôchodkového systému,“ vyhlásil na tlačovej konferencií.

Predbežne sa má uvažovať o možnosti, že ročníky 1967 a mladšie by odchádzali do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. S návrhom Krajniaka momentálne nesúhlasia odborári, ktorí s predlžovaním dôchodkového veku absolútne nesúhlasia. Nepovažujú to za dôstojnú starobu, ale smutné živorenie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: FB/Milan Krajniak, depositphotos.com