Je to definitívne potvrdené. Vláda sa zhodla na novej ústavnej zmene, ktorá zabezpečí od júla 2019 vekový strop na odchod do dôchodku. V tomto veku pôjdu do dôchodku všetci Slováci!

Vláda predstavila nový zákon, ktorý má byť od júla 2019 súčasťou Ústavy SR. Na jeho znení sa zhodla väčšina parlamentu s 91 hlasmi. Slováci podľa neho pôjdu do dôchodku najneskôr vo veku 64 rokov. Vekový strop sa nastavil v dôsledku neustáleho sa zvyšovania dôchodkového veku.

Výnimka bude udelená ženám, ktoré vychovali deti a kým ženy s jedným dieťaťom majú nárok na odchod do dôchodku vo veku 63,5 roka, ženy s dvomi deťmi môžu odísť do dôchodku vo veku 63 rokov. Ženy s tromi a viac deťmi odídu do dôchodku vo veku 62,5 roka.

V Ústave SR má byť pritom zakomponovaná nasledovná veta: “Vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov.” Momentálne je vek dôchodku nastavený na 62 rokov aj 6 mesiacov, takže sa jeho hranica zvýši. Z dlhodobého hľadiska sa ale zabráni zvyšovaniu veku odchodu nad 64 rokov.

Do dôchodku pôjdeme všetci najneskôr v 64 rokoch

Zdroj: pluska.skFoto: Pexels, Depositphotos