Desaťročie, teda desať rokov. Doba, za ktorú sa toho môže odohrať veľmi veľa v ľudskom živote, zatiaľ čo z pohľadu histórie je to len kratučký časový úsek. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, ktoré desaťročie ľudského života je to najnáročnejšie?

Odpoveďou, hoci nie každý sa s ňou musí stotožniť, je podľa mnohých tretie desaťročie života, teda vek medzi 20. a 30. rokom života.

Mnohí s touto odpoveďou nebudú súhlasiť. Starší si povedia, že by sa zase vrátili do obdobia, keď mali povedzme 25 rokov, boli plní síl, elánu, nadšenia, mali pred sebou kus života. Mladší taktiež možno budú oponovať, veď predsa to už konečne budú dospelými, budú si môcť život zariadiť podľa seba, budú samostatnými a kvázi sebestačnými.

Čo je teda na tomto desaťročí života také náročné? Odpovedali sme už čiastočne v poslednej poslednej vete predošlého odstavca. Konkrátne slovami “môcť si život zariadiť podľa seba”.

Práve toto desaťročie totižto často rozhoduje o tom, ako bude vyzerať celý ďalší život človeka. V tomto období totižto niekto zakladá rodinu, rieši hypotéky, pôžičky, prácu, niekto relatívne bezstarostne študuje, cestuje, užíva si život, niekto študuje a do toho pracuje, niekto pracuje a býva u rodičov, niekto rozbieha podnikanie, iní odídu do zahraničia za prácou, no aj zábavou, poznávaním, niekto sa úspešne stavia na vlastné nohy, iný neprekročí svoj tieň a ťažko sa dokáže zmieriť s tým, že už je dospelý a má sa o seba postarať.

Skrátka tých možností, kam sa človek vydá po absolvovaní strednej školy a ako si v období medzi 20. a 30. rokom života zariadi svoj život a vlastne ako toto obdobie prežije, je neúrekom. Typické pre toto desaťročie je to, že človek nedokáže stihnúť všetko. Nedá sa naraz aj pracovať, aj študovať, aj sa zabávať, aj cestovať, aj založiť rodinu, aj venovať sa všemožným koníčkom. Niekto toho skĺbiť dokáže viac a vytvoriť si lepší “work-life balance”, niekto menej.

Pravda je ale taká, že po tridsiatke si často človek začne uvedomovať, že by niečo možno urobil pred tými desiatimi alebo piatimi rokmi inak, začne ľutovať, že niečo neurobil vôbec, že niečomu alebo niekomu mal venovať viac času, pozornosti, peňazí. A zároveň má, ak ho nepostihne nejaká tragédia, dosť času napraviť, čo zameškal, a čo vyhodnotil ako podstatné pre jeho ďalši život. No predošlé desaťročie (ani jedinú sekundu) už ale nevráti.

Zdroj: Hitky | Foto: Depositphotos