Igor Matovič pred pár hodinami zvolal dôležitú tlačovú konferenciu, na ktorej otvorene prehovoril o pláne celoplošne testovať Slovákov. Verejnému oznamu predchádzala prísne utajená príprava trvajúca viac ako tri týždne. Ako sa však na novú taktiku pozerá jeden z uznávaných odborníkov?

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 82 obetí, ktoré podľahli koronavírusu, a taktiež bolo doposiaľ na Slovensku pozitívne testovaných viac ako 28-tisíc pacientov. Pandemická komisia na čele s premiérom sa obáva, že čoskoro budeme nasledovať Českú republiku, ktorá v piatok (16. októbra) evidovala 11 105 infikovaných za jediný deň.

Matovič chce katastrofálnemu scenáru zabrániť, v dôsledku čoho oznámil celoplošné pretestovanie obyvateľov Slovenska o dva týždne, ktoré sa uskutoční počas víkendu. Testovanie má zabezpečovať viac ako 40-tisíc ľudí a štát to bude stáť približne 43 miliónov eur. V celonárodnom testovaní našiel predseda strany OĽaNO dokonca podporu aj zo strany Richarda Sulíka a Petra Pellegriniho.

Profesor Vladimír Krčméry však upozorňuje, že 5-miliónové testovanie nie je možné urobiť v priebehu jedného dňa, keďže niektorí môžu byť negatívni a o pár dní už pozitívni alebo naopak. Podľa jeho slov to bude mať zdravotnícky personál veľmi náročné, pričom bude zároveň nutné testovať aj pomocou PCR testov na odberných miestach.

Prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK by odporúčal začať testovanie v rizikových skupinách, ako sú pacienti v nemocniciach, seniori v zariadeniach sociálnych služieb a iné rizikové komunity, ktoré môžu spôsobiť komunitné šírenie infekcie. 60-ročný odborník považuje plán premiéra za krok správnym smerom, no taktiež pripomína, že je nutné zvoliť vhodnú formu komunikácie s občanmi. ,,Ak sa dobre odkomunikuje, získame väčšinu obyvateľov na spoluprácu,“ uviedol pre tyzden.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tyzden.sk  |  Foto: YT/SME, HNonline, FB/Ministerstvo zdravotníctva SR, Pixabay