Pred pár dňami otriasol Slovenskom prípad chorej pacientky Evy († 64), ktorú po operácii v ťažkom stave nechal personál dva dni na chodbe chirurgie. Po smrti pacientky je levická nemocnica hore nohami, pričom sa chystajú nepríjemné opatrenia…

Len pred pár dňami šokoval verejnosť prípad pacientky Evy, ktorá absolvovala operáciu v levickej nemocnici. V pooperačnom stave s vnútrobrušným zápalom orgánov, rakovinou lymfatických uzlín, cirhózou pečene a zlyhávaním obličiek nechal personál pani Evu ležať dva dni na chodbe oddelenia. Súkromie jej mala zabezpečovať bočná plenta, no posteľ umiestnili oproti vchodovým dverám. Po medializácii ju konečne premiestnili na ARO.

Pani Eva napokon svoj boj o život prehrala, no blízki sa so situáciou nedokážu zmieriť. Pacientka mala pritom zomrieť na porážku a v utorok jej rodina vystrojila pohreb: “To, že dostala porážku, berieme tak, že ju mohlo zapríčiniť práve zaobchádzanie nemocnice.  Napíšeme verejný list ministerke. Úrad pre dohľad tvrdí, že sa tým zaoberá na základe vlastnej iniciatívy a informácií v médiách, ale ja som sa im už elektronicky sťažovala. Určite to nenecháme tak,” hovorí zronene pre Nový Čas nevesta Vlasta (34).

Vlastník nemocnice, skupina AGEL SK, sa ale obraňuje, že personál zvolil núdzové a ojedinelé riešenie, keďže krátkodobo nebolo k dispozícii voľné lôžko a vinu za smrť pacientky necítia. Inú rétoriku zvolila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá potvrdila, že takéto prípady by sa nemali stávať a sú neakceptovateľné. Nemocnici teraz hrozí pokuta, zákaz výkonu povolania na jeden rok či nariadenie opatrenia na odstránenie nedostatkov. Krajský lekár Ľubomír Ševčík rovnako odmieta, aby bol pacient umiestňovaný na chodbe a postup nemocnice považuje za osobné zlyhanie pracovníka, ktorý by mal vo svojej funkcii skončiť. Vo veci momentálne konajú príslušné kontrolné orgány.

Zdroj: cas.sk │ Foto: Facebook, Pixabay