Je to iba pár hodín, čo sa na verejnosť dostala rozsiahla komunikácia medzi zosnulým Milanom Lučanským a Romanom Mikulcom. Je zrejmé, že policajný exprezident bol opatrný a možno aj podozrievavý voči šéfovi rezortu vnútra. Ich vzájomné dopisovanie si preto uložil.

Vyšetrovateľ pri zadržaní Milana Lučanského, ku ktorému došlo 3. decembra 2020, zabavil i jeho osobné veci vrátane mobilu. Aj napriek tomu, že po jeho smrti sa stíhanie skončilo, rodina sa márne snaží získať veci späť. NAKA má tak skoro rok a pol k dispozícii posledné rozhovory policajného exprezidenta vrátane správ zo strany Romana Mikulca.

Muži spolu komunikovali cez mobilnú aplikáciu WhatsApp, pričom si Lučanský spravil kópiu ich rozhovorov. Podľa uvedenej komunikácie sa mal minister vnútra vyzvedať o priebehu vyšetrovania citlivých káuz a dokonca mal požiadať aj policajný spis. Zosnulý generál musel týmto správam prikladať určitý význam, keďže si ich pred svojím zatknutím uložil a následne ich mal poslať človeku, ktorému dôveroval. K zneniu komunikácie sa dostal týždeník PLUS 7 DNÍ.

Minister bol so svojím podriadeným v kontakte na dennej báze. Spoločne riešili prvú vlnu pandémie koronavírusu ako karanténne centrá či prechody cez hranice. Objavili sa však otázky, kde bol Mikulec poriadne zvedavý. „Dobrý deň! Dostal som info, že na Maka je otvorený spis na NAKA stred za vydieranie, z ktorého má byť podozrivý spolu s ďalšími z KUFS. Je to tak? Môžem dostať info o stave?“ napísal Lučanskému. ,,Chcel by som vedieť, ako sa to vyšetruje. A či sa pri vyšetrovaní zohľadnilo aj to, že Makó sa pozná s Böhmom,“ dodal šéf rezortu vnútra.

V tom čase policajný prezident oznámil stíhanie šiestich osôb a začaté trestné stíhanie vo veci skrátenia dane asi 25 miliónov eur. Táto odpoveď Mikulcovi zrejme nestačila, keďže sa stále pýtal na prepojenie vzťahu Makóa a Böhma. Je možné, že politik sa nezaujímal o Makóa iba z pozície ministra. Ľudovít Makó totiž momentálne vypovedá v 86 prípadoch a usvedčuje z trestnej činnosti aj známe osobnosti. Možno stojí za mienku, že jeho prechod z postu šéfa KUFS do SIS riešil aj samotný Igor Matovič.

Člen strany OĽaNO sa rozhodol využiť svoje postavenie aj pri získaní policajných spisov. ,,Kedy sa stretneme k tomu spisu?“ pýta sa nebohého Lučanského. Podľa komunikácie sa spolu aj stretli, pričom Mikulec dostal policajný spis priamo do rúk a rozhodne to nebol jediný prípad. Podľa odborníka na trestné právo Jaroslava Ivora je zrejmé, že minister vnútra prekročil svoje kompetencie. K dispozícii nemal mať žiadny spis ani poznať výpovede svedkov či upozorňovať na zohľadnenie vzťahov medzi svedkami.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: plus7dni.pluska.sk  |  Foto: FB/Milan Lučanský, Roman Mikulec-minister vnútra SR, Ministerstvo vnútra, YT/Politikum