Situácia ohľadom koronavírusu neustupuje, práve naopak. V mnohých krajinách sveta dochádza v týchto dňoch k tvrdým lockdownom, pričom viaceré štáty zvažujú možnosť plošného testovania. Po tom, čo sa premiér Igor Matovič v Bruseli pričinil v priamom prenose o poriadne faux pas, sa svetu opäť prihovoril, tentokrát ohľadom antigénových testov.

V polovici októbra sa Igor Matovič vydal do Bruselu na summit Európskej únie, kde si pred televíznymi kamerami vyrobil mimoriadny trapas. V nevedomosti, že vstup nakrúca naživo, vyslovil dnes už ikonické slovné spojenie: „One time, next time,“ za čo si zlízol poriadny výsmech i kritiku verejnosti. Premiér však napokon zobral celú situáciu s humorom a po viac ako troch týždňoch nakrútil pre zahraničných kolegov jedinečné video. Predstaviteľom nielen európskych krajín sa prihovoril v anglickom jazyku, pričom komentuje celoplošné testovanie Slovákov a výhody akcie Spoločná zodpovednosť.

Kompletný prepis príhovoru premiéra

„Ahojte všetci, som Igor zo Slovenska a som tu premiér po prvýkrát a áno, pravdepodobne aj posledný. Táto videospráva je určerná pre tých, ktorí sú zodpovední za riešenie problémov s Covid-19. Áno, chcel by som sa ospravedlniť za moje jazykové schopnosti s angličtinou. Viete, neštudoval som tak poriadne, ako by som mal, ale verím, že základy pochopíte,“ uviedol v úvode svojho príhovoru na sociálnej sieti v angličtine premiér Igor Matovič.

„Čo by som vám chcel povedať.. My všetci vieme, že ak chceme zraziť čísla, ak chceme urobiť situáciu s Covidom lepšou, musíme využiť lockdown. Slabší, silnejší, stredný, situáciu riešime s lockdownom. Toto je jedna jediná možnosť. Ale my na Slovensku, spolu s miliónmi ľudí,i sme sa rozhodli, že sa pokúsime nájsť nový spôsob. A myslím si a viem, že sme ho našli. Teraz vieme, že okrem lockdownu jestvuje aj masívne antigénové testovanie alebo masívne testovanie ľudí s použitím antigénových testov. Táto správa je o tomto spôsobe. Urobili sme to trikrát na Slovensku, prvýkrát to bol celý národ Slovenska, potom sme videli situáciu v každej dedine, v každom meste a našli sme ohniská na Slovensku.

Najlepší spôsob na druhé kolo je koncentrovať sa na ohniská tých dedín a miest, kde situácia nie je pod kontrolou. A takto to je, takúto radu by som vám dal. Len nad tým porozmýšľajte, či chcete kombinovať a použit jednu alebo druhú možnosť. Ale v živote je najlepšie mať dve možnosti, nie iba jednu. Myslím si, že ľudia nemajú radi lockdown, ubližuje ekonomike aj duši ľudí. Nie je to dobrá vec a ani pocit robiť lockdown. Dobrá kombinácia – slabší lockdown a masívne antigénové testovanie a potom lokálne testovanie s antigénovými testami v ohniskách, kým nedostanete situáciu pod kontrolu.

Čo som ešte chcel? Áno. Dôležitá informácia je: Aká silná zbraň je masívne testovanie proti Covidu-19. Našli sme čísla, porovnávali výsledky z jedného testovania s druhým víkendom testovania a čísla infekčných ľudí alebo pozitívnych covidových. Ľudia, ktorých sme našli antigénovými testami, padli dole o 58 %. 58 %! Tak toto je veľmi, veľmi silná zbraň proti Covid-19 a toto je výsledok. Ak to použijete viackrát, čísla pôjdu dole približne mínus 55 – 58 % z kola na kolo. Teraz máte dve možnosti.

Takže, víťazstvo, držím ti palce, zostaňte zdraví vo vašich krajinách, urobte všetko pre záchranu životov, pre zachránenie kapacít v nemocniciach a som šťastný, že sme urobili takýto experiment a dúfam, že pomôže aj vám. Som šťastný, že milióny slovenských ľudí bolo zahrnutých v tomto experimente a teraz vám s týmito radami môžeme pomôcť. Neviem, či som sa vás pytal, či viete, kde je Slovensko. Ak áno, tak ste pozvaní, a ak nie, tiež ste pozvaní. Máme peknú krajinu, peknú prírodu, výborných ľudí. Ok, možno teraz nie, ale potom, dúfam, že budúce leto možete prísť navštíviť našu krajinu.

Dúfam, že sa popasujeme s touto situáciou, s touto hlúpou situáciou s Covidom-19, budeme zachraňovať životy a všetci spolu zachránime ekonomiku a zachránime svet. Držím palce a zostaňte zdraví. Bye-Bye zo Slovenska,“ ukončil svoj príhovor s úsmevom Igor Matovič.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/ Igor Matovic | Foto | Video: streamable.com