Európu zasiahne vo štvrtok 18. januára mimoriadne nepriaznivé počasie. Podľa českých meteorológov pripomenie veternú smršť Kyrill, ktorá pustošila Európu pred 11 rokmi. 

Búrka, ktorá sa v Európe očakáva počas štvrtka 18. januára dostala pomenovanie podľa rovnomernej tlakovej níže Friederike. Práve táto tlaková níž by sa mala postupne počas dňa presunúť zo Severného mora cez severovýchodné Nemecko nad Poľsko.

Prečítajte si tiež: VIDEO Friederike udrela obrovskou silou: Veterná smršť už má svoje prvé obete!

Čím bude významná?

Významná bude podľa meteorológov práve tým, že v strede tlakovej níže poklesne tlak len na 980 hPa, čo je veľmi nízko. Táto hlboká tlaková níž spôsobí silnejší tlakový gradient, s čím súvisí zosilnenie prúdenia v rámci tlakových útvarov a zosilnenie vetra. „V Nemecku, v Českej republike a v Poľsku očakávajú počas dňa mohutné nárazy vetra, ktorá aj v nížinách môžu dosahovať rýchlosť až 100 km/h. Na horách by poryvy vetra mali prekračovať rýchlosť 130 km/h,“ informovalo imeteo.sk.

Najintenzívnejší vietor

Najintenzívnejší vietor sa očakáva v Nemecku v Severnom Porýnii-Vestfálsku. Úrady vyzvali ľudí, aby pokiaľ možno zostali doma. V tejto oblasti budú zatvorené školy a deti zostanú doma.

„Silný vietor zhorší sneženie, ktoré čaká mnohé oblasti, vrátane nášho územia. V Nemecku očakávajú okolo 5 cm, no v susednom Česku až do 20 cm, na horách až do 30 cm nového snehu,“ uviedlo imeteo.sk.

Veterná búrka zasiahne aj Slovensko

Podľa portálu imeteo.sk, zasiahne vetrná búrka Friederike aj naše územie. „Vietor zosilnie na mnohých miestach, pričom najsilnejší bude na severe a na hrebeňoch Tatier. Poryvy môžu prekonať 100 km/h a očakávajte aj komplikácie v doprave. Popoludní príde výrazné sneženie, ktoré v kombinácii so silným vetrom bude vytvárať snehové jazyky a záveje,“ dodalo na záver imeteo.sk.

Zdroj/Foto: imeteo.sk, Facebook/Severe Weather Europe | Video: YouTube | Ilustračné foto: depositphotos.com