Je to legálne alebo trestné? Môžeme si nahrávať príslušníkov policajného zboru pri výkone ich služby, napríklad, keď nás kontrolujú, upozorňujú či napríklad ak vidíme, že niekoho preverujú?

Na otázku, či si môžeme policajta nahrávať, existuje jednoduchá odpoveď – áno, no nie vždy.

Prvým dôležitým faktorom je, že policajta si môžete nahrávať zásadne v čase výkonu služby. To v praxi znamená, že ak by ste si chceli nahrávať vášho známeho či suseda, ktorý je policajt v jeho voľnom čase či po ceste z práce, nie je to povolené.

Avšak každý policajt je v čase výkonu služby, teda ak ho vidíme v uniforme alebo napríklad po tom, ako sám ukáže svoj odznak, povinný strpieť zaznamenávanie výkonu svojej služobnej činnosti na obrazovo­zvukový záznam. 

Polícia SR sa chváli 5. výročím boja proti hoaxom: Avšak … ?

Toto právo však nenájdete nikde v bežnej zákonnej úprave, ale pre jeho odôvodnenie musíte ísť do tzv. judikatúry Ústavného súdu Slovenskej republiky. Ten konštatoval vo svojom rozhodnutí  II. ÚS 44/00 z 05.01.2001, že policajti, ktorí sú v službe, sú verejnými činiteľmi.

Niektorí príslušníci polície sa skúšajú domáhať toho, aby ste ich nenatáčali ustanoveniami Občianskeho zákonníka, avšak v tomto prípade môže ísť len o ich prosbu, nie zákonnú výzvu.

Podľa uvedeného rozhodnutia, verejnosť má právo dokumentovať konanie príslušníkov Policajného zboru Slovenskej republiky, prípadne príslušníkov tzv. obecnej či mestskej polície.

Každopádne, treba dodať, že nejakú váhu má takýto zvukový či obrazový záznam len v prípade, ak nie je zostrihaný či neúplný. Zároveň to nie je ani etické ani ľudské, pretože sami určite viete, ako môže takýto neúplný záznam zmanipulovať mienku o čomkoľvek či komkoľvek, a obzvlášť v prípade vereného činiteľa. Takže ak sa chcete niekde hájiť, je ideálne, ak hneď na začiatku upozorníte policajta, že celá vaša konverzácia bude nahrávaná.

Zdroj: Mediacnecentrum.eu | Foto:  Facebook/Polícia Slovenskej republiky