Ježiš Kristus je jednou z najvýznamenejších postáv histórie, veď azda ničí príbeh nie je tak známy ako jeho. A to aj napriek tomu, že mal žiť pred dvomi tisícročiami.

Aktuálne mnohí veriaci jasajú, keďže podľa vyhlásenia lektora teológie Lajosa Berkesa sa mu s jeho kolegom podarilo rozlúčtiť viac ako 1600 rokov starý rukopis, ktorý celé desařročia “ležal” v knižnici v nemeckom Hamburgu a dlho sa predpokladalo, že ide o bezvýznamný dokument.

{Fragment papyrusu má mimoriadny význam pre výskum,” nechal sa počuť. V tomto dokumente sa má písať o Ježišovom zázraku z detstva, keď premenil hlinených vtáčikov na živé tvory. Predpokladá sa, že pôvodný príbeh o Ježišovom zázraku bol napísaný okolo 2. storočia ako súčasť Tomášovho evanjelia o detstve, no nebol doňho zaradený, hoci tento príbeh je pomerne známy.

Veriaci a časť odbornej verejnosti jasá, a možno to dá ďalším vedcom impulz k tomu, aby sa pokúsili rozlúštiť ďalšie a ďalšie historické písomnosti. Tento dokument o Ježišovom detstve, ktorý má byť úplne najstarším dochovaným rozlúšteným dokumentom o Ježišovom detstve, má ale aj skeptikov.

Ako možno viete, trebárs veľký prieskum vo Veľkej Británii pred pár rokmi odhalil, že až 40% opýtaných verí, že Ježiš vlastne nikdy neexistovali a ďalší sú presvedčení, že hoci existovať mohol, príbehy o ňom sú skôr legendami a zidealizovanými predstavami o ňom. A tak aj takýto dokument vyznieva pre túto časť ľudí ako nezmysel, veď bol predsa napísaný stovky rokov po tom, ako mal Ježiš žiť.

Toto by “babky na Orave” nepochopili: „Ježiš Kristus” nebol … !

Zdroj: Archaeologymag | Foto: Depositphotos